reklama

Definice volného času se v literatuře různé, obecně lze však říci, že se jedná o čas mimo pracovní dobu, který strávíme činnostmi, které si dobrovolně vybereme a jež nás zajímají a baví. Jde tedy o aktivity mimo naše pracovní, studijní a rodinné závazky a fyziologické potřeby.

Sport

Oblíbenou náplní volného času lidí všech věkových kategorií je sport. Pohybová aktivita pomáhá udržovat fytickou kondici, ale také uvolňuje psychické napětí. Při sportování tělo vyplavuje endorfiny, což způsobenu lepší náladu. Pravidelným sportem spalujeme kalorie a posilujeme svaly. Existuje mnoho druhů sportu - ať už kolektivní míčové hry jako volejbal, fotbal, basketbal nebo hry v páru (stolní tenis, badminton, squash) či individuální sporty (lyžování, běh, jízda na kole, posilování, spinning) a řada dalších.

Kultura

Volný čas trávíme návštěvou různých kulturních akcí. Můžeme chodit do kina na projekce nových i starších filmů, do divadla na operu, balet, činohru, muzikál a další žánry. Chodíme na koncerty vážné hudby, na výstavy, festivaly, do klubů, kde hrají DJové nebo kapely. Bavíme se s přáteli v restauracích, vinárnách, barech, kavárnách nebo čajovnách či na diskotéce.
Volný čas trávíme poslechem hudby, chatováním, tancem, hraním na hudební nástroj, sledováním televize, čtením knih a časopisů, odpočíváním, kreslením, meditací, výlety do přírody nebo na hrad, luštěním křížovek, hraním stolních her, karet nebo čímkoli jiným, co vás baví.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama