reklama

Vašeho školáka čeká lyžařský výcvik: na kolik přijde?

Máte doma sedmáka, kterého za pár týdnů čeká lyžařský výcvik. Jak na něj dítě dobře vybavit, abyste při tom nezruinovali rodinu? Nebude to nic snadného. Sjezdové lyžování patří totiž ke sportům náročným finančně i na vybavení. Počítejte s výdaji v řádech spíš desetitisíců než tisíců korun.

Lyžař
Lyžař | Foto: Profimedia.cz

Máte doma sedmáka, kterého za pár týdnů čeká lyžařský výcvik. Jak na něj dítě dobře vybavit, abyste při tom nezruinovali rodinu?

Nebude to nic snadného. Sjezdové lyžování patří totiž ke sportům náročným finančně i na vybavení. Počítejte s výdaji v řádech spíš desetitisíců než tisíců korun.

Vzpomínky na celý život

Školní lyžařský výcvik býval zážitek, který zůstával paměti ještě po mnoha letech. Někteří z nás na něj vzpomínají s humorem a láskou, jiní s hrůzou v očích. Dříve bývalo kamenem úrazu lyžařské vybavení. Někteří z nás si dodnes pamatují hanbu, kterou utržili se šněrovacími lyžáky Botas a lyžemi s kandahárem...

Rozšíření tzv. carvingových lyží však tento sport posunulo daleko dopředu. Na nich totiž dokáže jezdit opravdu skoro každý. A nabídka vybavení je tak bohatá, že nevíte, co dřív vybrat. jen kdyby to nebylo tak drahé.

Za co se platí?

Každá rodina by měla počítat se třemi složkami ceny lyžařského kurzu. Tou první je samotná cena pobytu. V průměru se pohybuje okolo 300 korun na jeden den, při týdenním pobytu je to tedy okolo 2100 Kč. Tato částka může být o něco navýšena za plnou penzi, takže počítejte spíš se třemi tisíci. V konečné ceně by měla být zahrnuta doprava, ubytování a strava. Kurz se často hradí ve dvou splátkách: první je záloha, zbytek doplatek.

 Druhým výdajem bude částka na hrazení vleků a kapesné. Tady se výdaje rázem zdvojnásobí. Například v Krkonoších nebo na Klínovci vyjde týdenní permanentka okolo 2000 Kč, v Jizerských horách okolo 1600 Kč. Ani občerstvení u stánků nepatří k nejlevnějším.

Vybavení: půjčit, nebo koupit?

Pokud jako rodina lyžování právě neholdujete, nemá smysl většinu vybavení kupovat. Vyplatí se ho půjčit, protože jde o nejvyšší výdaj vůbec. Lyžařský set (lyže, vázání a hůlky) pro začátečníky a mírně pokročilé) vyjde v obchodě přibližně na 5000 Kč, lyžařské boty minimálně na 1500 Kč.

Když místo toho zamíříte do půjčovny, pořídíte lyžařský set srovnatelné kvality za 2000 Kč (+ vratná záloha 1000 Kč), ve vyšší kvalitě pak za 3000 Kč. Lyže vám v půjčovně obvykle rovnou seřídí. A pokud už budete půjčovat, rozhodně přiberte helmu. Sice obětujete pár desetikorun navíc, ale výraznou měrou předejdete riziku těžkého úrazu. Ve většině půjčoven se prodávají i lyžařské brýle. Nemusíte volit ty nejdražší, měli byste ovšem vyzkoušet, zda dobře sedí do půjčené přilby.

Oblečení co nejlevněji

Oblečení v půjčovně nepořídíte, a tak musíte zamířit do obchodu. Jen samotná bunda a kalhoty v tom nejlevnějším provedení vyjdou okolo 2000 Kč. V tomto případě se vyplatí sledovat povánoční slevy velkých obchodních řetězců se sportovním zbožím. Zapomenout byste neměli ani na šálu a rukavice.

Takže sečteno a podtrženo: v té nejlevnější variantě vás týdenní lyžák potomka bude stát okolo 13 000 Kč - pokud chcete vše kupovat. Když si lyže půjčíte, klesnou náklady asi na 10 000 Kč. To už je dost výrazná část rodinného rozpočtu. Jedině když máte vybavení doma, uhradí kurz bankovka s T. G. Masarykem. Není proto divu, že na některých školách nejsou už lyžařské kurzy povinné. Jejich cena se vyšplhala tak vysoko, že se pro sociálně slabší rodiny staly nedostupné.

Jak na tento problém hledíte vy? Jste ochotni „vyhazovat" peníze za sportovní soustředění vašeho školáka? Má pro něj vůbec cenu učit se na sjezdovkách? Nebo ho raději necháte doma či s ním pojedete na běžky? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v naší anketě.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama