Reklama
Reklama

Změny v péči o dítě po rozvodu: Co říká návrh nové legislativy?

Spolek Fandi mámám materiálně podporuje maminky samoživitelky a jejich děti. Právě na děti a formu péče o ně po rozvodu, se zaměříme v dnešním díle seriálu Reforma rozvodů, který připravuje advokátní kancelář ROWAN LEGAL.

Péče o dítě po rozvodu
Péče o dítě po rozvoduFoto: Shutterstock
Péče o dítě po rozvodu
Péče o dítě po rozvoduFoto: Shutterstock
Fandi mámám

V předchozích dvou článcích jsme nastínili některé zásadní změny, které má přinést novela občanského zákoníku v oblasti rozvodového řízení a péče o děti. Jednou ze stěžejních novinek by mělo být zrušení rozlišování jednotlivých forem péče o dítě. Nemělo by se již více rozlišovat na péči jednoho z rodičů, střídavou a společnou péči.

Reklama

Dalším argumentem podporujícím navrhované změny je názor, že je v zájmu dítěte, aby o něj pečovali oba rodiče rovnocenně. Nemělo by se nadále rozlišovat mezi rodičem tzv. rezidentním (pečujícím) a nerezidentním (s právem styku). Navrhovaná právní úprava proto směřuje k tomu, aby tento terminologický rozdíl zmizel, stejně jako pojem „právo styku“, který už neodpovídá modernímu pojetí vyvážené rodičovské péče.

Reklama

Nové pojetí péče o dítě

Novela možnost pojmenování střídavé péče a péče jednoho z rodičů úplně vypouští právě s ohledem na problematickou terminologii. Po zavedení novely by soud neměl určovat konkrétní rozsah péče o dítě každému z rodičů, ale pouze určí dobu, kterou má dítě u každého z nich trávit.

Nová úprava klade důraz na rodičovskou dohodu a minimalizuje zásahy soudu tam, kde je mezi rodiči shoda.

Zdroj: Fandi mámám a tým advokátní kanceláře ROWAN LEGAL

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama