

Zhruba každé čtvrté dítě v Česku přijde na svět pomocí císařského řezu. Kolem této velké břišní operace stále panuje ve společnosti spousta mýtů, které se snaží bořit projekt s názvem Císařovnám.
Zakladatelkou projektu Císařovnám je Eva Zubec, která s myšlenkou na podporu žen po porodu císařským řezem přišla poté, co sama stejným zážitkem prošla. „Byla jsem v šoku, jak málo informací a také podpory ženy dostávají. Ať už ze strany zdravotníků, nebo i obecně ze strany společnosti, že jsem si říkala, že bych jednou ráda přispěla k tomu, aby se situace trošku změnila,“ říká Eva, která je dnes maminkou dvou dětí.
Posláním projektu Císařovnám je nejen edukace ohledně praktických věcí, ale také psychická podpora rodičkám. „Snažíme se sejmout z žen stres i občasné pocity viny a zklamání. Ty se často po akutní sekci, která nebyla úplně v plánu, dostavují.“ Největší problém českého porodnictví vidí Eva Zubec v tom, že ženy jsou po sekci umístěny na jednotku intenzivní péče, kde nemohou mít miminko u sebe. Jako další označila absenci kvalitní poporodní péče. Připouští ale, že v tomto ohledu se v pokrokovějších zařízeních situace zlepšuje.
„Někde za ženou dokonce přijde fyzioterapeutka a ukáže, jak vstávat po operaci, jak chodit, jak si zavinout bříško do šátku. To vše je důležité, aby se maximalizovala šance maminky dát se co nejdřív do kupy, ale ve spoustě nemocnic je to pořád neexistující součást péče. Zároveň maminku už třetí nebo čtvrtý den propustí z porodnice domů, a tím je veškerá péče u konce. Standardně vidí gynekologa až po skončení šestinedělí, pokud tedy nedojde k nějakému zdravotnímu problému – například infekci v ráně."
Samostatnou kapitolou týkající se porodů císařským řezem je psychická pohoda novopečených maminek. Často se totiž setkávají s odsouzením, nezřídka se objevují názory, že vlastně netuší, co je to porod, a vybrali si „pohodlnější“ variantu. Málokdo si při takových slovech uvědomí, jak velký zásah do organismu ženy to je. Často jsou to však daleko bolavější myšlenky, které si žena na sebe naloží. Eva Zubec vidí jako jednu z možných příčin vysoká očekávání podporovaná předporodními kurzy.
„Jako problém vnímám trend přirozeného porodu za každou cenu. Samozřejmě, když se to povede, tak je to skvělé, ale bohužel není možné, aby takhle porodily všechny ženy. V souvislosti s tímto trendem se vynořila spousta předporodních kurzů, kde se mluví jenom o tom, jak zažít přirozený porod," ukazuje na důvod, proč si pak mnohé z žen myslí, že selhaly, pokud své dítě na svět nepřivedly přirozenou cestou.
Projekt Císařovnám, který Eva Zubec vede, zájemci najdou například na Instagramu. Informace na něm jsou pod dohledem odborných garantek – porodní asistentky Anny Kohutové a fyzioterapeutky Olgy Gruberové. Na profilu ženy najdou praktické rady, jak se starat o své tělo po císařském řezu, a k dispozici je zdarma ke stažení přehledná příručka se všemi potřebnými informacemi. Pozornost je věnována i kojení, a jak Eva Zubec podotýká, není žádný fyziologický důvod, aby byla laktace po sekci složitější než po vaginálním porodu. Stejně tak na vlastním příkladu boří mýtus o tom, že po císařském řezu není možné další dítě rodit vaginálně. A i čísla jsou na její straně. Pokud těhotenství probíhá bezproblémově, je šance na přirozený porod 85 procent.