reklama

Porod

Porod je závěrečnou fází těhotenství, kdy se dítě dostává z matčiny dělohy a je oddělené od pupeční šnůry. Nejčatěji si klademe otázku, jak porod probíhá, koho porod bolí, a zda je vhodné, aby byl přítomen táta. V dnešní době existují i alternativní porody. Jde o narození dítěte v asistenci v pohodlí domova, nebo o přirozený porod do vody.

Jednotlivé fáze porodu

1. Doba otevírací

V první fázi dochází k otevírání a zkracování děložního hrdla za pomocí děložních stahů. Postupně se vytvoří souvislý porodní kanál a úplně zanikne děložní hrdlo. Čas mezi stahy se postupně krátí a jejich délka se naopak prodlužuje. Neexistují přesné parametry, protože každá rodička je individuální. Celkově však jde o fázi, která trvá deset až osmnáct hodin. U druhého porodu jde už jen o šest až osm hodin.

Během té doby dojde k odtoku plodové vody po prasknutí porodního vaku. V ojedinělém případě k tomu dochází až ve druhé fázi. V případě, že není na dohled žádný odvoz, zavolejte si pro sanitku. Dříve než ji k vám pošlou, poradí vám po telefonu, co dělat, a jak se pomalu připravovat na narození dítěte.

2. Doba vypuzovací

Dochází k postupnému vypuzování dítěte z dělohy. Žena je nucena tlačit a cítit silné děložní stahy. V této fázi by mělo být dítě otočené hlavičkou čelem. Rotace dítěte probíhá během první a druhé fáze. Pokud je dítě v zádovém postavení, je doba rotace delší.

Nejprve dochází k porodu hlavičky, ramínek a následně zbytku tělíčka. Pokud je otočené opačně, vychází nejprve pánevním koncem. Pokud zůstane dítě v příčné poloze, nejde jej normálně porodit a dochází k císařskému řezu. Podobný postup se volí i při otočení dítěte pánevním koncem a má vyšší hmotnost.

Druhá fáze trvá maximálně do dvou hodin. Delší porod se většinou ukončuje císařským řezem nebo si porodník pomůže kleštěmi nebo vakuovým extraktorem.

3. Doba porodu placenty

Během několika minut až hodin se typicky vylučuje placenta. V případě, že spontánně nevyjde, tak je odstraněna chirurgicky pod narkózou.

Přirozený porod do vody

Jde o ulehčení drsného přechodu z těla ven a nastává rychlejší porod, protože teplé vodní prostředí má urychlovací efekt. Pro matku jde o stimulaci uvolnění a snížení porodních bolestí. Snižuje se potřeba farmakologického tlumení bolesti a dochází k menším nástřihům hráze.

Negativní argumenty pro tento druh porodu je zpomalení, kdy díky relaxaci a uvolnění se zkracují kontrakce. Není možné sterilizovat vodu a hrozí infekce. Dalším problémem je nekontrolovatelná ztráta krve a problém úrazu v případě uklouznutí. Dále hrozí nádech dítěte pod vodou, a proto se rodí v teplé vodě kolem třiceti šesti stupňů. V případě komplikací je problém přendat rodičku na lůžko.

reklama
Doporučené recepty
    reklama