reklama

Hrozí vám předčasný porod?

Čekáte miminko, a ono spěchá na svět. Vám tak nezbývá, než se modlit za každý další den, který malý nedočkavec zůstane ve vašem bříšku. Stále však nad vámi visí hrozba - předčasný porod. Jak k němu dochází?

Porod
Porod | Foto: Profimedia.cz

Čekáte miminko, a ono spěchá na svět. Vám tak nezbývá, než se modlit za každý další den, který malý nedočkavec zůstane ve vašem bříšku. Stále však nad vámi visí hrozba - předčasný porod. Jak k němu dochází? 

Předčasný porod je porod před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Nejčastěji se předčasné porody vyskytují od dokončeného 24. týdne do dokončeného 34. týdne těhotenství. Když se objeví příznaky předčasného porodu, je nutné ihned navštívit gynekologa, který rozhodne, zda mu lze ještě zabránit, nebo zda již porod běží. 

Jaké jsou příčiny 

Nejčastější příčinou předčasného porodu je infekce. Vyšší riziko dále hrozí u vícečetných těhotenství, kdy je děloha nadměrně napnutá, při větším množství plodové vody, vývojových vadách dělohy a při nedostatečné funkci děložního hrdla. 

Příčinou předčasného porodu může být také kouření, drogy, nepřiměřený pohlavní styk a psychická zátěž. Důležitá je i porodnická anamnéza ženy. Pokud už předčasně rodila, může se situace opakovat. Vyšší riziko předčasného porodu mají ženy mladší 20 let a ženy nad 35 let. 

Příznaky předčasného porodu

Mezi příznaky předčasného porodu patří tlak a bolesti v podbřišku, které mohou být trvalé, nebo se pravidelně opakovat, bolesti v zádech a výtok z pochvy. Odteče-li plodová voda, nejde již předčasnému porodu zabránit.

Žena, u které se objeví příznaky předčasného porodu, by měla být důkladně vyšetřena. Vaginálním vyšetřením lékař zjistí, zda není již vaginální nález pokročilý tak, že se nedá předčasnému porodu zabránit. Dále by měl ultrazvukem změřit délku děložního hrdla. Je-li kratší než 25 mm, je riziko předčasného porodu vysoké. Dalším nezbytným vyšetřením je CTG (kardiotokogram), které zaznamenává kromě srdeční aktivity plodu také děložní aktivitu ženy. Mezi další vyšetření patří výtěr z pochvy na případnou infekci. 

Léčba: hlavně klid 

V případě, že lékaři ještě dokážou porod oddálit, bývá ženě obvykle hospitalizována. Doporučuje se klid na lůžku. Podává se magnesium, případně léky na tlumení děložní činnosti. Prokáže-li výtěr z pochvy infekci, nasazují se antibiotika. 

Bohužel v některých případech se ani při intenzivní léčbě nepodaří předčasnému porodu zabránit. V tom případě je žena převezena do perinatologického centra, aby se jejímu dítěti mohla poskytnout hned po porodu nejlepší péče.

zdroj: babyweb.cz

Odkdy má dítě nárok přežít?

České porodnictví je totiž z hlediska statistik úspěšných porodů natolik nadprůměrné, že by mu stačilo být horší - a tím pádem ušetřit peníze a přelít je do jiné části zdravotnické sféry.

Ministerstvo zdravotnictví proto nedávno navrhlo prodloužit hranici stanovenou pro záchranu nedonošených dětí ze současného 24. až na 25. týden.

To znamená, že miminko, které se vyklube na svět už po 24 týdnech těhotenství, je považováno de facto za potracený plod. Jeho šance na přežití jsou minimální.

Jak může takový potrat probíhat, se dočtete zde.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama