reklama

Sex po porodu: Tatínkové, vydržte! Maminky, cvičte!

Porod, jakkoli lehký, je vždy pro tělo ženy velkým zásahem. Kdy se lze vrátit s sexu? Když budete citliví a něžní, nemusíte čekat dlouho. Budete-li spěchat, nemusíte se dočkat nikdy.

Foto: Profimedia

Porod, jakkoli lehký, je vždy pro tělo ženy velkým zásahem. Kdy se lze vrátit s sexu? Když budete citliví a něžní, nemusíte čekat dlouho. Budete-li spěchat, nemusíte se dočkat nikdy.

V období šestinedělí dochází k útlumu partnerského sexuálního života. Novopečená maminka je většinou utlumena hormonálně (prolaktin, který podporuje kojení), může mít navíc různá poporodní poranění i nepodmíněnou nechuť na jakoukoli erotiku. V této době je to zcela běžné a kvůli zdravotním rizikům (infekce zanesena pohlavním stykem od dělohy) je navíc pohlavní styk zcela vyloučen.

Tatínci nervózně přešlapují a počítají dny. Jenže padne konec šestinedělí a žena nadále nejeví zájem o už zcela otevřené návrhy na "zasunutí."

Ženu narozdíl od muže vyrušují myšlenky

Pánové by si měli uvědomit, že sexualita ženy je mnohem složitější než ta jejich. Muž se vzruší téměř okamžitě, žena potřebuje přepnout mozek. V celodenním kolotoči péče o dítě, sebe a domácnost to jde dost obtížně. Je neustále vyrušována vlastními myšlenkami, je emočně vyladěna na novorozence, nikoli na partnera. Proto jsou vhodné časté projevy něhy, pomoci a citlivá komunikace. K sexu patří kromě samotného styku i další intimnosti, sdílení pocitů, radostí i starostí a to je způsob, jakým můžete vyhrát!

Maminky, soustřeďte síly na erotiku!

Ženy by ovšem neměly zůstat pasivní - síla uvědomit si, že je potřeba se někdy cíleně soustředit pouze na erotiku, pomůže obnovit partnerský sexuální život. Zapomenout na dítě, na jakékoli okolní rušivé vjemy a vnímat jen partnera! Sex zkrátka patří do partnerského soužití a čím déle jej budete oddalovat, tím hůře se vám k němu bude vracet. Kromě toho, dítě potřebuje vnímat nejen mateřskou lásku, ale lásku rodičů k sobě navzájem. Ve fungující rodině nesmí dojít k narušení partnerského vztahu kvůli dítěti. Středem by měla zůstat láska matky a otce, protože teprve z ní vznikl nový život! Jen díky této vazbě může všechno fungovat správně i dál.

Šance pro šestinedělí

Sexuální apetit má každý jinde, proto nelze zobecňovat, že všechny ženy mají po porodu nechuť k sexu - to rozhodně ne. Pro ty, které mají chuť projevovat si něžnosti i v tomto náročném období, je tu několik možností. Nekoitální praktiky a masturbace, která poslouží k obnovení citlivosti nervových zakončení - žena si sama reguluje stimulaci tak, aby jí to bylo příjemné. Partner v tomto období nemusí odhadnout případnou bolestivost.

Cvičení pomůže k sexuální kondici

Oblast dna pánevního je silně prostoupena nervy a během porodu může dojít k poškození některých nervů, svalů a vazů. Je proto nezbytné po porodu tyto partie rehabilitovat, stejně jako se to dělá po jakémkoli jiném úraze - posilováním svalů pánevního dna. K tomu slouží série tzv. Kegelových cviků. Posilování svalů pánevního dna nevede jen k sexuální kondici, ale především slouží jako prevence před hemoroidy, inkontinencí a nejrůznějšími gynekologickými potížemi.

Většina problémů se dá řešit

Po skončení šesinedělí, při prvních pokusech o pohlavní styk se mohou vynořit problémy s vlhnutím pochvy, její pružností a nedostatečnou citlivostí. Většina se dá napravit cvičením, vlhnutí zatím mohou zastat lubrikanty. V případě poporodních poranění mohou obsahovat znecitlivující složky. V případě syndromu ztraceného penisu, kdy je pochva velmi volná a penis se v ní tzv. "ztratí" (čímž mizí jeho erekce), pomůže chirurgický zákrok.

zdroj: Babyweb

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama