reklama

Tátové k porodu nepatří! Nebo snad ano?

Jasně, že ano: Pocit sounáležitosti. Podpora maminky. Pochopení, co to skutečně obnáší. Nesmrtelný zážitek, který pár spojí už navždy... Ale také: Hluboký šok, přecházející v ošklivost. Vzpomínky, které nejdou vymazat, i kdybychom třeba chtěli. Takže - opravdu ano?

Foto: Profimedia

Jasně, že ano: Pocit sounáležitosti. Podpora maminky. Pochopení, co to skutečně obnáší. Nesmrtelný zážitek, který pár spojí už navždy... Ale také: Hluboký šok, přecházející v ošklivost. Vzpomínky, které nejdou vymazat, i kdybychom třeba chtěli. Takže - opravdu ano?

Je to sporné víc, než bychom mysleli. Přítomnost tatínků u porodu je v současné době módní záležitostí, takže se pro ni rozhoduje skoro polovina rodičů. Ne vždy to však musí být dobrá volba... Kdy tedy ano a kdy ne?

Argumenty pro...

Už padly v úvodu článku. Podívejme se na ně nyní zblízka. Pocit sounáležitosti a podpora maminky jsou určitě velmi pozitivní moment. Ať si to hodláme připustit nebo ne, porod je stresová záležitost. Jak moc, to záleží na jeho průběhu a psychice rodičky. Když má však někoho, kdo jí podá sklenici vody, pohladí nebo bude držet za ruku, je to milé a může to znamenat moc. (Nehledě na to, že ne vždy se musí zdravotní personál chovat zcela ideálně. V takovém případě je tatínek zárukou, že se budou sestřičky víc snažit.) Pro budoucnost vztahu pak rozhodně nezaškodí, když muž pochopí, co skutečně obnáší přivést na svět dítě. Bezpochyby si bude své ženy (a žen obecně) víc vážit - za předpokladu, že je to muž rozumný.

Koneckonců manželé by měli sdílet nejen krásné, ale také náročné životní okamžiky. Společný zážitek, jeden z nejsilnějších v lidském životě, se stane tmelem vztahu, ať už se bude dít cokoli. Jsou-li na něj oba dva dostatečně připraveni. "Můj partner byl u porodu našeho syna. Jsem za to moc ráda... a vím, že on taky. Alespoň viděl, že to není žádná procházka růžovou zahradou. Pokaždé, když se dostaneme k tomuto tématu, mi říká, že si mě velice váží za to, co jsem vydržela a jak jsem byla statečná. S tou statečností si tedy nejsem tak jistá, přestože normálně snáším bolest velice dobře, u konce porodu jsem byla spíš hysterka... Všem jsem se potom omluvila, ale pan doktor i porodní asistentka mi říkali, že se nic nestalo, že jsem byla ještě slušná... Budoucím maminkám i tatínkům tedy můžu přítomnost otce u porodu jen doporučit. Pocit, který zažijete, když tatínek drží vašeho drobečka v náručí a ukazuje vám ho, nemůžete nikdy vymazat z mysli. Je to něco neskutečně krásného!" píše čtenářka na webových stránkách nasemimi.cz.

Argumenty proti...

"Vždycky jsem si myslela, že muž k porodu patří. Jenže... Pak mi ten můj vyprávěl, jak na studiích fotil porod pro časopis a jak byl z toho psychicky odrovnaný na několik týdnů. Na ženskou jsem se nemohl ani podívat, řekl doslova. V době, kdy jsme čekali druhé dítě, už šok dávno odezněl a u porodu by byl rád. Já si ale vzpomněla na to, jak porod probíhá. Na to, že nastanou chvíle, kdy mi bude jedno úplně všechno. Na to, že mi jakékoli doteky budou spíš na obtíž, než aby povzbudily. Na hlášku sestry "pozor, právě odešla stolice". Na možnost, že někdy, až se třeba opravdu pohádáme, se mu v hlavě při vzpomínce na můj porod vynoří nikoli vděčnost a obdiv, ale odpor a ošklivost. A uvědomila jsem si, že přestože manžela miluji, přestože věřím, že je člověk zralý a vyrovnaný, přestože on by rád byl u porodu - já si to nepřeji. Představila jsem si jeho, jak heká a utírá si zadek na toaletě. A to je slabý odvar... Nechci, aby si mě takto pamatoval ani za cenu, že pak bude rozumět životu a ženám lépe. Vlastně jsem moc vděčná, té velkorysé mamince, která mu kdysi umožnila porod fotit, protože je dobře, když chlapi vědí, co bolesti a úsilí to stojí. Ale jsem ráda, že konkrétní obrázek nemá spojený se mnou a že jsem si v touto směru zachovala intimitu," shrnuje podnikatelka Vendulka argumenty, proč se nakonec rozhodla rodit sama.

Napište nám!

Jaký je váš názor? Muži, cítíte se opravdu natolik připraveni, abyste byli u porodu? Jste si jisti, že to váš vztah k rodičce nepoznamená ani trochu negativně? A co vy, ženy? Myslíte si, že muž patří na porodní sál? A chtěly byste ho tam mít vy samy? Napište nám o tom! Své postřehy a příběhy o délce maximálně 10 vět posílejte na adresu [email protected], do předmětu uveďte heslo "Porod".

Příspěvky můžete posílat do úterý 30. března. Nejzajímavější z nich uveřejníme a tři odměníme krásnou cenou!. Chcete-li soutěžit, nezapomeňte připojit své jméno, adresu a telefonní číslo. Redakce si vyhrazuje právo příspěvky redigovat.

Tři z vás mohou vyhrát páté DVD Lovecká sezóna z filmové kolekce BAV SE S NÁMI, která obsahuje 8 největších animovaných filmových hitů uplynulých let. Součástí balení prvního filmu kolekce BAV SE S NÁMI (Simpsonovi ve filmu) je sběratelský box zdarma na všech osm filmů.

V TÉTO EDICI VYCHÁZÍ: 5.2. SIMPSONOVI VE FILMU 12.2. PŘÍBĚH O ZOUFÁLKOVI 19.2. DIVOKÉ VLNY 26.2. HORTON 5.3. LOVECKÁ SEZÓNA 12.3. ROBOTI 19.3. V TOM DOMĚ STRAŠÍ! 26.3. KOZÍ PŘÍBĚH K DOSTÁNÍ U PRODEJCŮ TISKU

Filmy z kolekce BAV SE S NÁMI jsou k zakoupení u všech prodejců tisku po dobu jednoho týdne. Horton je zábava pro celou rodinu, tak BAV SE S NÁMI!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama