reklama

Neuvěřitelné schopnosti novorozenců po porodu!

Narodí-li se donošené dítě přirozenou cestou a bez použití sedativ, můžeme u něj během prvních devadesáti minut po porodu pozorovat schopnosti, které se rychle ztratí. Které to jsou?

Novorozenec
Novorozenec | Foto: Profimedia.cz

Narodí-li se donošené dítě přirozenou cestou a bez použití sedativ, můžeme u něj během prvních devadesáti minut po porodu pozorovat schopnosti, které se rychle ztratí.

V tu chvíli však vypadají přímo zázračně. Některé schopnosti pak zmizí nadobro, jiné se ukážou znovu až ve chvíli, kdy na ně nastane vývojově ten pravý čas. Které to jsou?

Už po porodu umí chodit

Jedním z nejdůležitějších reflexů zdravého novorozence je „chůze", kterou si dítě nacvičuje už v děloze. „Kroky" jsou dobře vidět, když se dítě chytí za ručičky a uvede do vzpřímené polohy - tehdy začne střídavě zvedat nohy a pochodovat.

Skutečný význam tohoto pohybu je však jiný: Když se nahé, avšak osušené nebo přikryté dítě přiloží mamince po porodu na nahé tělo, začne se velmi účinně odrážet nohama a plazit se tak po břiše k bradavce. Tento cílený pohyb zároveň funguje jako masáž maminčina břicha a pomáhá vypuzovat placentu z dělohy.

Úžasný pohled z očí do očí

Pokud to podmínky umožňují a donošené zdravé dítě může strávit oněch prvních devadesát minut svého života v kontaktu s matčinou kůží, málokdy ho uslyšíte plakat. Dítě je totiž za těchto podmínek ve stavu klidné bdělosti, kdy má doširoka otevřené oči a pohybuje se jen málo nebo pomalu. Naopak miminka položená do postýlky vedle matky propláčou v první hodině a půl svého života asi půl minuty každých pět minut.

Doporučujeme: Vtipná videa aneb Když miminko prdí, až se pudr práší

Co je na této klidné bdělosti zvláštního? Výjimečná je schopnost novorozence vydržet v klidném stavu téměř hodinu a půl, což je v porovnání s chováním starších novorozenců neobvykle dlouho. Dítě je v tomto stavu uvolněné a soustředěné a má-li tu možnost, vyhledává pohled z očí do očí. To je pro maminku i pro něj nezapomenutelný citový zážitek, který se stává základem jejich stavu po celý život.

Může se stát, že dítě zaujaté seznamováním se s maminkou začne projevovat zájem o prs až třeba za půl hodiny. Je to v pořádku, má zkrátka zrovna jiné starosti. Důležité je být trpělivá a nic neuspěchat.

Pozná svou maminku 

Kromě těchto reflexů můžete už čtyři hodiny po porodu pozorovat pokusy dítěte o opravdovou komunikaci. Pokud dítě prožije během prvních deseti až patnácti minut svého života pohled z očí do očí se svou maminkou, je schopno ji už za čtyři hodiny rozeznat od obličejů jiných žen. Všeobecně také platí, že miminko upřednostňuje obrázek normálního obličeje před pouhou čmáranicí.

Krátce po porodu novorozenec také rozeznává hlas svých rodičů. Za experimentálních podmínek bylo zjištěno, že hlas matky rozezná od hlasu cizí ženy v 95 %, hlas otce rozezná v 80 %.

Novorozenec má také vyvinuté schopnosti, které jdou napříč různými smysly. Například dudlík, který cítí v puse, fixuje očima na obrázku. Zajímavý je také reflex, kdy dítě otevírá pusu poté, co se mu stiskne dlaň. Dítě též prokazuje schopnost imitace - jsou v něm „přednastaveny" všechny lidské emoce. Umí je napodobovat, proto velmi záleží na tom, jakou náladu má matka po porodu. Měla by ji mít v rámci možností co nejlepší. 

zdroj: Klaus M., Klaus P., Your Amazing Newborn, babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Mám postižené dítě: Přestaňte na nás tak koukat!

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

Mrtví nestojí Babišovi ani za komentář. Já z lidí hlupáky dělat nebudu, říká Mucha | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama