reklama

Manuál pro otce u porodu aneb Strach nemá jen ona 

Žena se na porod připravuje devět měsíců. Hormonální změny, které probíhají v jejím těle, ji připravují na porod psychicky i fyzicky. Muž s těhotenstvím tak konfrontován není. A najednou stojí na sále a „rodí". 

Porod
Porod | Foto: Profimedia.cz

Žena se na porod připravuje devět měsíců. Hormonální změny, které probíhají v jejím těle, ji připravují na porod psychicky i fyzicky. Muž s těhotenstvím tak konfrontován není. A najednou stojí na sále a „rodí". 

Někteří muži jsou touto situací již dopředu stresováni: Co budu dělat? Jak budu pomáhat? Jak dlouho to bude trvat? Co se vlastně bude dít? Takové otázky jim víří hlavou. A co teprve, když se dostanou na samotný porodní sál, doprostřed křiku, sténání a bolesti milované ženy…

Pokud porovnáte velikost miminka a velikost cesty, kterou se dere na svět, je jasné, že porod je záležitost bolestivá, těžká a někdy zdlouhavá. Aby muž věděl, ve které fázi porodu bude partnerce nejvíce nápomocen, měl by vědět, co se ve které fázi děje. 

První doba porodní

V tomto stadiu se stahují děložní svaly a otevírá se pomalu děložní hrdlo, aby umožnilo dítěti projít. To se projevuje známými porodními kontrakcemi. U prvního dítěte trvá první doba porodní obvykle 6 - 12 hodin. Je pro rodičku někdy nejtěžší, vyčerpávající, bolestivá a dlouhá. Přepadá ji panika, protože nastává proces, který nedokáže kontrolovat. Právě teď bude nejvíce potřebovat vaši pomoc: bude měnit polohy, chodit po místnosti, trávit s ní čas ve sprše a hledat polohu, ve které je jí nejlépe.

Jak může pomoci muž

 • Podporujte, chvalte, dodávejte odvahu a uklidňujte, to je vaše hlavní role.
 • Využijte všech znalostí z předporodních kurzů, vzpomeňte na všechny úlevové metody, které vás zde naučili, připomeňte i vaší partnerce uvolňovací a dechová cvičení.
 • Otírejte jí čelo, dávejte po doušcích vodu, držte ji za ruku, masírujte jí záda, navrhněte změnu polohy, dělejte všechno, co by jí mohlo pomoci či o co si sama řekne.
 • Jednejte jako prostředník mezi svou ženou a ošetřujícím personálem. Podpořte její přání, např. žádá-li prostředky na utišení bolesti.
 • Dýchejte s ní během kontrakcí, choďte s ní po místnosti, buďte s ní ve sprše. 

Druhá doba porodní 

Druhá doba porodní je stadium daleko produktivnější než předchozí, protože k silným kontrakcím dělohy může rodička přidat vlastní úsilí, aby pomohla dítěti na svět. Rodička si vybere polohu, ve které bude chtít dítě porodit. Tlačení je velká námaha, někdy se stává, že je rodička naprosto vyčerpaná. Stahy jsou během druhé doby porodní velmi intenzivní a nutí ženu k tlačení, které jí pomůže překonat bolest. Druhá doba porodní trvá u prvního dítěte většinou kolem 20 minut, neměla by však trvat déle než hodinu. Na konci druhé doby porodní se porodí dítě, přestřihne porodní šňůra, očistí novorozenec, zabalí se a přiloží na tělo matky. 

Jak může pomoci muž

 • Pomáhejte ženě uvolnit se mezi kontrakcemi.
 • Leží-li na porodnickém křesle, stůjte u její hlavy či vedle ní, kde budete nejužitečnější, nepohybujte se zbytečně po sále, nepleťte se pod nohama lékařům.
 • Nebuďte překvapen, jestliže vám v této fázi porodu partnerka nebude věnovat pozornost, je to tak dokonce správné, měla by se soustředit na porod, ne na vás.
 • Je-li už vyčerpaná, dodávejte jí odvahu, podporujte ji a říkejte jí, jak je statečná a že už za chvíli bude konec (což je pravda).
 • Žena musí směrovat všechny síly do porodu, nevyžaduje-li tedy komunikaci, nerušte ji zbytečně, buďte ale u ní.
 • Po narození dítěte dostanete zřejmě možnost přestřihnout pupeční šňůru, chcete-li, využijte toho.
 • Po přiložení dítěte k matce můžete s nimi první společné pocity sdílet, dotýkat se jich, obdivovat, případně udělat první snímek miminka.
 • Partnerku podporujte a chvalte i po porodu dítěte, pro ni porod ještě nekončí, i když útrapy jsou z velké části přehlušeny pohledem na děťátko. 

Třetí doba porodní

Během několika desítek minut se odloučí od zmenšené dělohy placenta, která vyživovala miminko. Tato fáze by neměla překročit 60 minut. Došlo-li k poranění rodidel, bude lékař partnerku nyní zašívat či jinak ošetřovat. 

Jak může pomoci muž

 • V této fázi už partnerce nebudete tolik platný, má po několikahodinové dřině konečně na prsou své miminko, kterému se bude věnovat.
 • Zapojte se do prvních rodinných okamžiků, pochovejte si děťátko, polibte a obejměte ženu, vyjádřete všechny kladné pocity, které z porodu máte, potěšíte ji tím.
 • Můžete partnerce říci, jak moc byla statečná a jak ji obdivujete.
 • Po tom, co je rodička ošetřena, bude převezena (většinou i s miminkem) na pokoj. Ve většině porodnic ji můžete následovat, pamatujte ale na to, že je po porodu vyčerpaná a unavená. Nechte ji proto odpočívat, nevyžadujte konverzaci či hodinové focení potomka. 

zdroj: babyweb.cz

Čeho se vyvarovat

 1. Nepanikařte, ženu musíte podporovat.  Její bolest na sebe vzít nemůžete, můžete jí ale pomoci ji snášet.
 2. Berte v potaz, že za vámi stojí celý lékařský tým, který případné komplikace odstraní, vše bude dobré.
 3. Uvědomte si, že 95 % porodů proběhne naprosto přirozeně bez potřeby cizího zásahu. Porod je fyziologická a přirozená akce, na kterou je tělo ženy připraveno.
 4. Proberte se svou partnerkou průběh porodu dopředu, ať oba víte, jaké jsou vaše představy. 
 5. Pokud víte, že budete mít problém s podporou partnerky či s vědomím, že nezvládnete pohled na její bolest či krev, která se při porodu objeví, k porodu nechoďte.
 6. Porodu se vyhněte i v případě, že si nejste jisti, zda negativně nezmění váš fyzický vztah z partnerce - i to se může stát.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama