

Stylista Filip Vaněk je známý hlavně svou nekompromisní upřímností. V podcastu Čestmíra Strakatého se rozpovídal o tom, proč je móda důležitá, o tom, proč se mu Monika Babišová oblékala líp než Zemanová nebo Pavlová a také proč podle něj influencerky na filmový festival ve Varech nepatří - pokud zrovna nemají natočený film na Only Fans.
Filip Vaněk, známý i jako Fashion Boss, je jednou z nejvýraznějších osobností české módní scény. Proslavil se svou nekompromisní upřímností a ostrým jazykem, když v populární show na Super.cz bez obalu hodnotí módní přešlapy i povedené outfity českých celebrit. Jeho komentáře často vzbuzují rozruch, jelikož se nebojí sáhnout i po vulgárnějších výrazech. Vedle své role módního kritika je také zkušeným stylistou, který spolupracoval s významnými tvářemi českého showbyznysu i politiky. Díky svému originálnímu přístupu k módě a neotřelým názorům si získal pevné místo v povědomí nejen módních nadšenců. Tento týden se objevil i v podcastu Čestmíra Strakatého, kde nešetřil zajímavými a někdy i docela třaskavými komentáři.
Filip Vaněk má za sebou bohaté zkušenosti se stylingem na velkých akcích – na cenách Lva obléká přes sto lidí, na Karlovarském filmovém festivalu dokonce přes sto hostů denně. Letos se však na festival nechystá. „Letos jsem se rozhodl, že tam nepojedu,“ vysvětlil Vaněk s tím, že ztrácí zájem zejména kvůli úmrtí Jiřího Bartošky. Kromě toho mu vadí přítomnost influencerek, které podle něj nemají s filmovým průmyslem moc společného – „pokud teda nemyslíme filmem Only Fans,“ glosuje Vaněk.
U Strakatého mluvil Vaněk i o tom, že mu samotná událost ve Varech připadá čím dál víc povrchnější. Poznámku moderátora, že je móda přece také povrchní, ale okamžitě vyvrátil. „Hezky oblečení a hezky vypadající lidi mají lepší práci, lepší vztahy, víc peněz. A je to prokázaný po celém světě,“ upozorňuje Fashion Boss. „Akorát u nás se snažíme veřejnosti tvrdit, že to tak není.“
Překvapivě pak pochválil moravskou metropoli – podle něj se totiž lidé v Brně oblékají často lépe než v Praze. Čechům obecně ale podle něj chybí kultivovanost. Oblečení tu většina lidí stále vnímá jako čistě praktickou věc, zatímco třeba Italové, Španělé nebo Francouzi mu přikládají větší důležitost a je pro ně i součástí osobní identity. Češi podle Vaňka nemají problém dostavit se do kanceláří v goretexovém oblečení určeném spíš na hory než do korporátního byznys světa. Zároveň ale upozorňuje i na to, že nabídka v obchodech s oblečením, od levných fast fashion řetězců po vyhlášené módní domy, se v každé zemi liší. V Praze zkrátka ty samé věci jako v Paříži člověk nesežene.
Oblečení podle Vaňka lidi rozděluje, nebo dokonce „kastuje“ už od pradávna – minimálně od dob faraonů. „Jak se zabalíte, takový život žijete,“ konstatuje stroze. Za hodinu jeho služeb si klienti připlatí podobně jako u špičkového právníka – pět tisíc korun. Rozhodně si ho ale neplatí lidé, kteří od něj čekají lichotky. Právě naopak.
Celebrity mezi jeho klientelu nepatří. „Nechtějí platit,“ poznamenává Vaněk a dodává, že v zahraničí je to jinak. Služby stylistů jsou standardní, očekávanou a placenou spoluprací. „U nás mají celebrity pocit, že vše je zdarma.“ V Česku by se podle něj dalo napočítat zhruba pět osobností, které by se daly označit za skutečné celebrity v mezinárodním slova smyslu – a právě takové osobnosti přitom stylistu nutně potřebují. Jenže Vaněk má jasno i v tom, s kým spolupracovat nechce: přerostlé ego je pro něj stopka. A to nejen u známých tváří, ale i u běžných klientů.
Politické přesvědčení jeho práci neovlivňuje. Pokud jde o partnerky politiků, oblékal už kdekoho – od Moniky Babišové až po Evu Pavlovou. Nevyhýbal se ani prominentním ženám spojeným s Hradem. Babišová se podle něj obléká lépe než bývalá první dáma Ivana Zemanová, a to už jen proto, že má – jak poznamenává – „lepší postavu“. Se Zemanovou mimo jiné řešil i outfit na prezidentskou inauguraci, kde podle něj vznikly určité komplikace.
„Čím je ta postava komplikovanější, tím je složitější obléct ji tak, aby vypadala dobře,“ říká Vaněk a zmiňuje, že ani současná první dáma Eva Pavlová podle něj nemá ideální proporce. „Ani jedna z nich nemá postavu paní Trumpový.“ Bývalá modelka Melania Trumpová se mu jeví jako příklad první dámy, kterou je – alespoň z hlediska stylingu – oblékat nejsnazší.
Když přijde na typy postav, Vaněk patří k přísným kritikům – a sám za to čelil kritice. Moderátor Čestmír Strakatý připomněl, že v minulosti například vyvíjel tlak na zpěvačku Moniku Absolonovou, aby zhubla. „Já jsem jí řekl, že když nepřijde ve velikosti 36, tak ji oblékat nebudu,“ přiznává Vaněk. Tvrdí ale, že to za nátlak nepovažuje. „Pokud chci být hvězdou a ikonou, tak s tím souvisí i to, jak vypadám."