reklama

Pro panny i pro zkušené: Poučte se!

K rakovině děložního čípku by v 21. století vůbec nemuselo docházet. Proti infekce HPV, která ji způsobuje,existují účinné očkovací látky.    

Foto: Profimedia.cz

www.zdravijakovasen.cz

K rakovině děložního čípku  by v 21. století vůbec nemuselo docházet. Existují diagnostické metody předrakovinných stadií i účinné očkovací látky, které brání rozvoji až 80 % případů této choroby. Skutečnost je ale jiná. 

V ČR je stále dvojnásobný výskyt karcinomu děložního hrdla (20 nových případů na 10 000 žen za rok), než v zemích EU.

Choďte víc k doktorovi!

Přitom by nám mohlo být vzorem Finsko, kde i při čtyřletých intervalech screeningu mají výskyt pouhých 6,2 nových případů na 100 000 žen ročně. Jenže to by se musela zvýšit účast žen ve screeningu ze současných asi 51 % žen na více než 80%.

Virus HPV je zodpovědný za změny sliznice děložního hrdla, které se označují jako dysplazie. Tento abnormální vývoj buněk se buď musí chirurgicky řešit, nebo alespoň pravidelně sledovat. To sebou nese velkou psychickou zátěž ženy, která cítí ohrožení na zdraví, plodnosti i životě.

Lidský papilomavirus vyvolává také karcinom vagíny a zevního genitálu žen, konečníku u obou pohlaví a penisu u mužů..

Proto se v mnoha západních zemích dávají proti viru HPV očkovat i chlapci.

Další strašné možnosti

Postižení zevního genitálu a vagíny je obtížně diagnostikovatelné, přičemž výskyt tohoto onemocnění stoupá a postihuje stále mladší pacientky.

Infekce HPV způsobují také kondylomata - genitální bradavice,  které sice nejsou zhoubné, ale zato frustrující.

Vzácně se HPV infekce může přenést i na dítě při porodu z infikovaných tkání matky. Pak může dojít k tzv. papilomatóze hrtanu u dítěte, která může vést k dechovým potížím a opakovaným chirurgickým zásahům.

Kdo zaplatí očkování?

Proti všem zmíněným formám infekce HPV existují účinné očkovací látky. Jedna funguje proti čtyřem kmenům nákazy HPV, druhá proti dvěma nejčastějším.

Něteří lidé věří, že toto očkování má smysl jen před začátkem pohlavního života, ale není to pravda. Význam má i tehdy, pokud již vedete aktivní pohlavní život. Přestože jste již možná byla HPV viru vystavena, nesetkala jste se pravděpodobně se všemi typy virů, před kterými tato vakcína chrání. 

Znamená to, že díky vakcíně proti HPV se můžete chránit i proti těm HPV typům, se kterými jste doposud nepřišla do styku.A pokud jste dosud zdravá, očkování vám dá stejnou jistotu, jako těm dívkám, které je absolvovaly ještě předtím, než začaly sexuálně žít.

Vakcinaci nehradí stát, ale některé zdravotní pojišťovny poskytují třetí vakcinační dávku zdarma. Mezi těmito vybranými pojišťovnami je i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Více se dozvíte na jejím internetovém projektu Zdraví jako vášeň. 

ZP MV ČR, druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR, má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

  • přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
  • přináší široké spektrum slev a výhod
  • vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné služby
  • poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištěn
  • přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na www.zdravijakovasen.cz/

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

CO VÁM DÁ OČKOVÁNÍ - BEZ OHLEDU NA VĚK

  • obě dostupné vakcíny sníží výskyt nových případů vysoce rizikových HPV o zhruba 80 %
  • očkování dvouvalentní vakcínou (Gardesil) sníží incidenci všech HPV onemocnění/nákaz o 24 %
  • plošné očkování kvadrivalentní vakcínou (Silgard) sníží incidenci všech HPV onemocnění/nákaz o 68 %
  •  kvadrivaletntní vakcína (Silgard) sníží incidenci genitálních bradavic o zhruba 90 %

 

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama