reklama

Dnes je den počurávání!

Přijde vám to divné? Ale je tomu tak: 25. listopad byl vyhlášen Světovým dnem enurézy neboli nočního pomočování. Usmíváte se? Je vidět, že tento problém vás celý život míjel! Postiženým totiž dokáže udělat ze života pravé peklo.

Holčička spí
Holčička spí | Foto: nocvsuchu.cz

Přijde vám to divné? Ale je tomu tak: 25. listopad byl vyhlášen Světovým dnem enurézy neboli nočního pomočování. Usmíváte se? Je vidět, že tento problém vás celý život míjel! Postiženým totiž dokáže udělat ze života pravé peklo.

Pomočování u dětí starších pěti let má velmi negativní dopad na duševní pohodu a kvalitu jejich života. Právě proto Světový den enurézy vznikl - aby závažnost tohoto problému připomněl zejména rodičům, kteří ho berou na lehkou váhu a nevěnují mu dostatečnou pozornost.

Patronkou je Kateřina

To, že Světový den enuretiků připadá na 25. listopad, svátek sv. Kateřiny, není náhoda. Svatá Kateřina byla totiž už od středověku považována za patronku lidí trpících nočním pomočováním. Lidé věřili, že modlitby k ní nebo svatému Vítovi pomohou tento problém odstranit. Moc to nepomáhalo...

Naštěstí jsme na tom dnes o hodně lépe. Svědčí o tom nová fakta o přetrvávání enurézy do dospělosti a vzniku nykturie neboli častého probouzení kvůli močení v noci, která byla nedávno představena na kongresu Mezinárodní společnosti pro kontinenci (ICS) v britském Glasgowu.

Lze to léčit!

Ve spánku se pomočuje 15 % pětiletých a 10 % šestiletých dětí. Téměř polovina rodičů problém ignoruje a téměř třetina odkládá rozhodnutí jednat až do chvíle, kdy se dítě pomočuje nejméně pětkrát za týden.

To je velká chyba. Noční pomočování je totiž docela častá dětská nemoc, kterou je schopna moderní medicína účinně léčit. Přesto mnoho rodičů spoléhá na samovolný ústup potíží. Mimoto se 80 procent z nich navíc nesprávně domnívá, že hlavní příčinou pomočování dětí je strach a stres.

Podobnými problémy totiž trpí i dospělí. Existuje mylný názor, že děti z pomočování „vyrostou", ovšem údaje týkající se dospělých osob ukazují opak. Studie provedené v Hong Kongu naznačují, že 2,5 % všech osob do 40 let věku stále trpí tímto onemocněním, více než 50 % z nich se pomočují třikrát týdně nebo častěji.

Je třeba jednat včas

Německá skupina lékařů v čele s  Danielou Marschall-Kehrelovou provedla studii dokazující významnou souvislost mezi pomočováním v dětském věku a nykturií v dospělosti. Z odpovědí respondentů vyšlo najevo, že pomočování v dětství ukazuje na možné symptomy nykturie v pozdějším věku. „Včasná a cílená léčba nočního pomočování je nesmírně důležitá nejen kvůli duševní pohodě dítěte, ale také kvůli minimalizaci rizika budoucích zdravotních potíží v jeho pozdějším životě," konstatuje uroložka.

S tímto názorem souhlasí také MUDr. Zdeněk Dítě z Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze: „Celou řadou rodin a bohužel často i praktických lékařů je problém zlehčován, neboť neohrožuje život pacienta. Noční pomočování ale nesmí být přehlíženo, protože přináší těžkou psychickou a socioekonomickou zátěž, někdy až psychiatrické problémy. Dítě starší pěti let by se již nemělo v noci pomočovat. Pokud k tomu dochází, je nutná návštěva ošetřujícího lékaře, případně dětského urologa nebo nefrologa."

zdroj: nocvsuchu.cz

Co je enuréza

Noční pomočování je neuvědomělé vypuštění moči během spánku u dětí starších pěti let, které netrpí žádnou vadou centrální nervové soustavy. Jednu z nejčastějších příčin představuje nerovnováha mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moče vytvořené v průběhu noci. U většiny pomočujících se dětí je příčinou pomočování dočasně nevyzrálá budicí reakce mozku na signály, které mu naplněný měchýř vysílá.

V polské televizi podpořila LGBT: Nečekala jsem, že by to někoho mohlo stát místo | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama