reklama
  • Wiki
  • Dukanova dieta

Populární dieta, které propadlo již miliony Evropanek si začíná hledat své příznivce i v Česku. Zásadní výhodou diety je, že se při ní nemusí hladovět. Hodí se pro ty, kteří si rádi dopřejí maso, mléčné výrobky, zeleninu a nejí moc sladké.

Kdo ji vymyslel?

Autorem diety je francouzský odborník na výživu doktor Pierre Dukan. Dietu představil před deseti lety v rámci své knihy "Neumím zhubnout", která se brzy stala bestsellerem. Od té doby díky této dietě zhublo hodně žen a mužů. Dieta rozhodně stojí za vyzkoušení - můžete s ní totiž zhubnout a váhu si navíc i udržet.

Čtyři dietní fáze

Dukanovu dietu si oblíbily hlavně ženy, které nerady trápí své tělo v tělocvičně, nechtějí hladovět a potřebují rychle shodit. Už za první týden dietářky v průměru shodily dvě až pět kilogramů. Podle některých zahraničních specialistů na výživu je ale složení stravy této diety kontroverzní, a pokud se drží příliš dlouho, může poškodit i zdraví. Co se tedy jí a jak se hubne? Dieta je rozdělena do čtyř fází, z toho dvě první jsou redukční. Ztráta hmotnosti je postavena na stravě složené především z bílkovin (proteinů). Jíst se může veškerá bílkovinná strava jako je libové maso, ryby, vejce, nízkotučné mléčné výrobky. Ve druhé fázi se pak bílkovinná strava střídá s bílkovino-zeleninovou.
Každá fáze trvá různý počet dní, záleží, kolik kilogramů chcete shodit. Fáze se jmenují takto: 1) Útočná fáze. Trvá od jednoho do deseti dnů, jíme při ní hlavně bílkoviny. 2) Proplouvací fáze. Musíte střídat dny, kdy jíte jen bílkoviny z první fáze, a dny, kdy k nim jíte i zeleninu. 3) Upevňující fáze. Můžete si dopřát více potravin, např. chleba, těstoviny či ovoce. 4) Stabilizační fáze. Tato fáze je doživotní. Už je povoleno všechno, jedinou podmínkou je, že jednou týdně musíte dodržovat čistě bílkovinný den z první fáze.

Související články

reklama
reklama
reklama