reklama
 

Hubnutí není povinnost

Co se stane, když si zakážete jíst to, co máte rádi? Začnete nenávidět všechno, co je zdravé - a co by skutečně mohlo vašemu hubnutí pomoci

Foto: Jaroslav Jiřička

Co se stane, když si zakážete jíst to, co máte rádi? Začnete nenávidět všechno, co je zdravé - a co by skutečně mohlo vašemu hubnutí pomoci

Nakonec si dáte pizzu se čtyřmi druhy sýra a s extra porcí salámu, a navrch palačinky se šlehačkou.

Zapomeňte na diety

Pravidlo číslo 1 zní Zapomeňte na všechny diety, které z vás dělají "stlačenou pružinu", která dřív či později vystřelí. Zapomeňte na všechny diety, které se nedají vydržet a jíst do konce života. Víte co? Zapomeňte raději na úplně všechny diety.

To tvrdí MUDr. Igor Bukovský, PhD., autor knihy Hubnutí bez blbnutí, a dříve vydaného Návodu na přežití pro muže.

Ano, hubnutí je možné bez bez blbnutí i bez stresu, a ještě se přitom dá pobavit.

V jeho nové knize se dozvíte, jak hubne Šípková Růženka, kdo to byl Velký Mastikátor, ale také fakt, že u vaší životní cesty se motá hodně prodavačů štěstí a zázračných diet, kteří vás balamutí. Možná vás o tom přesvědčí několik následujících postřehů.

Svobodní a veselí

Pokud je přirozený set up (nastavení) vašeho tuku jen o trochu vyšší než váš sen o sobě (ale přitom v bezpečném pásmu), možná byste to měli nechat tak, jak to je. Měli byste sice dvě až tři kila navíc, ale z vaší hlavy by odešlo jedno velké téma a váš život by byl svobodnější a veselejší.

Výdej musí být větší než příjem* a není ani tak důležité, jaký objem má to, co sníte, ale kolik to má kalorií. Od tohoto objevu uběhlo téměř 100 let a problém obezity nejenže nezmizel, ale je daleko větší než v celé historii lidstva.

Autor se ptá: Proč je tedy cesta od správného poznání ke správnému jednání tak složitá? Odpovídá následovně: Diety nefungují a každý člověk si ke zhubnutí a udržení váhy musí najít vlastní cestu.

Pravdy a lži

Pravděpodobně ji najdete i vy, pokud si knihu přečtete. Najdete tu čtrnáct příběhů - například vašeho neúspěchu, vašeho hladu, vašeho metabolismu, vašeho mozku, vašeho spánku, vašeho zoufalství...

Najdete tu kapitoly o posedlosti kontrolou stravy, o sebeobraně na recepci nebo na party nebo při pozváních na nedělní oběd. A také hitparádu diet a pravdy a lži o bleskových dietách, o půstu a detoxikaci, o výživových doplňcích na hubnutí, o zázračných potravinách, o pitném režimu, o bariatrických operacích nebo o duši, pevné vůli a motivaci.

Blázněte jinak

Nedělejte si z hubnutí svoji další povinnost, říká doktor Bukovský jako megafakt. Vaše pevná vůle má už plné zuby všech životních povinností.

Změňte úpravu hmotnosti v program péče o své zdraví. Začněte všechno dělat i pro svůj dobrý životní pocit a proto, abyste zůstali mladí v každém věku. Přestaňte číst časopisy, které lžou a nedržte diety, které lžou ještě víc. Začněte dnes.

Už dnes můžete místo coly pít vodu, místo eidamu použít parmezán, místo výtahu jít pěšky, místo chipsů si dát k televizi na talíř nakrájené jablko… Můžete taky hned vyměnit máslo na chleba za pomazánkové máslo Fit Line z Choceňské mlékárny, které má o 40% méně tuku. Začněte bláznit s dětmi, kamarády nebo sami se sebou... Své emoce prožívejte, neřešte je jídlem...

Spoustu dalších užitečných, veselých, ale i opravdu fungujících rad najdete v knize doktora Bukovského. I on sám přiznává, že si občas dá zmrzlinu nebo čokoládové Magnum. Ale je i přesto velmi pěkný a štíhlý mužský.

Jo, abychom nezapomněli - jak hubla Šípková Růženka se dozvíte už na straně 25.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama