reklama
 

Hubnutí začíná shoppingem

Zdraví, štíhlost, odolnost a pozitivní psychické rozpoložení získáte v nákupním centru. Nevěříte? Čtěte dál!  

Foto: Profimedia.cz

Zdraví, štíhlost, odolnost a pozitivní psychické rozpoložení získáte v nákupním centru. Nevěříte? Čtěte dál!

Alergie, únavový syndrom, vysoký tlak, cholesterol, cukrovka, migréna, bolesti kloubů, neplodnost… tato onemocnění bývají souhrnně označována výstižným pojmem: civilizační. Zdravotní potíže související s hektickou dobou, ve které je těžké nepodlehnout stresu a spěchu, přivádějí do ordinací a lékáren stále více lidí.

Musíte chtít

Přitom by mnohdy stačilo včas se zastavit a zamyslet nad vlastním způsobem života, nad tím, co, jak a kdy jíme. „Životní styl a hlavně strava mají zásadní vliv na to, jak se cítíme a hlavně jaký je náš zdravotní stav," potvrzuje zkušená výživová poradkyně Monika Divišová.

Jenže jak se zdravě stravovat, když na dosah jsou fast foody, supermarkety plné instantních a rychlých jídel nabízejících snadné řešení v situaci, kdy máme stále méně času? Základní podmínkou je chtít! A začít včas, dřív než přijdou zdravotní problémy, nadváha či vysoký tlak.

Plánujte předem!

„Každý, maminka na mateřské i manažer, si plánují svůj denní program, stejně tak se musíme naučit alespoň trochu plánovat, co budeme přes den jíst. Nenechávat to náhodě a osudu, co najdu doma v lednici nebo koupím na benzínové pumpě. Asi nikdo z nás se o zdravé výživě ve škole neučil, nebyli jsme k ní vedeni, ale jakmile se pevně rozhodnete, že její principy začleníte do každodenního života, nebude to problém. A výsledky jsou až neuvěřitelné: optimální váha, spousta energie, svěží pleť a dobrá imunita," ujišťuje Monika Divišová.

Škrtejte a škrtejte

Její praktická doporučení se dají shrnout do základního návodu: Na začátku je nutné ujasnit si, které potraviny nám nedělají dobře a proč. A začít z jídelníčku postupně vyřazovat:

  • cukr
  • sladkosti
  • instantní koření
  • potraviny s dlouhou trvanlivostí
  • sladké pečivo
  • bílou mouku
  • smažená a tučná jídla
  • uzeniny
  • vepřové maso…

Pak zařadit potraviny, které nám naopak dobře dělají, a také vědět proč, především zeleninu, ovoce, semínka, správné tuky, celozrnné obiloviny, netučné a rostlinné bílkoviny…

Podstatné je také hlídat si pitný režim, vědět, co a kolik vypít, a eventuelně jídelníček ještě obohatit potravinovými doplňky, např. omega3 kyselinami, vlákninou nebo mladým ječmenem. Důležitá je také pravidelná a cílená očista organismu.

Sepište si seznam

Pokud vám přeci jen chybí důslednost či odhodlání dotáhnout proměnu svého jídelníčku do konce, vyplatí se spolehnout na pomoc profesionálů - wellness koučů.

„Společně s klientem hledáme optimální způsob stravování s ohledem na jeho zdravotní stav, časové i finanční možnosti. Pomáháme i s takovými detaily, jako je konkrétní nákupní seznam, včetně výběru vhodných obchodů, příprava jídla v domácím prostředí, jeho skladování a převoz do práce. Dobrý wellness kouč je k dispozici, kdykoliv klient potřebuje poradit, vedle osobních konzultací funguje i po telefonu, prostřednictvím e-mailu, skype," vysvětluje Monika Divišová, která spolu se svým týmem patří k průkopníkům profesionálního wellness koučinku v České republice.  

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama