reklama

Už je čas. Vypěstujte si doma čerstvé bylinky

Jaro už je tu. Vypěstujte si doma čerstvé bylinky.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Vneste do své kuchyně trochu čerstvosti a vypěstujte si za oknem bylinky. Díky nim si udržíte rovnováhu vitaminů, minerálů a dalších pro tělo nezbytných látek.

Jarní sluníčko nám ukázalo svou sílu a je nejvyšší čas si doma předpěstovat bylinky na okně, abychom je mohli vysadit na zahrádku. Pokud je chcete nechat v nádobách, nevadí, i tak už byste se měli pustit do sázení.

Kdy začít?

Jak už jsme říkali, je nejvyšší čas. Březen je ideální pro výsev bylinek. Drtivá většina zelené ingredience potřebuje plné slunce, jen máta a meduňka snesou polostín. Díky slunečním paprskům získají svoji silnou a nezaměnitelnou vůni.

Vybíráme vhodnou nádobu

Nejlepší nádobou je keramický květináč, který dokáže udržet skvělé podmínky pro růst semínek. Dále tu máme samozavlažovací květináče a truhlíky, kdy vám odpadá starost se zaléváním, protože díky zabudovanému zásobníku stačí vodu dolévat přibližně jednou týdně.

Doporučujeme: Bylinky na hubnutí: Lepší než drahé léky z lékárny

Začít s pěstováním můžete i v obyčejné mističce, ale počítejte s tím, že rostlinky budete muset brzy přesadit do větších květináčů, aby se mohly vhodně zakořenit.

Pozn.: Obecně bylinky nemají rády igelitovou výstelku proutěných košíků. Materiál nádoby by měl dostatečně dýchat.

Kvalitní substrát

Nepoužívejte těžké zeminy nebo substrát, který obsahuje velké kusy kůry. Drobná bylinka nemá sílu si prorazit cestu velkou překážkou. Pokud nekoupíte přímo zeminu na bylinky, raději substrát ještě smíchejte s trochou písku, tak mu dodáte dostatečnou vzdušnost a lehkost.

Probouzení semínek

Pokud máte dostatek trpělivosti, zkuste vypěstovat bylinky od semínek. Nakupujte vždy v zahradnictví, kde vám zaručí jejich čerstvost.

Rozhodně se nejedná o nic komplikovaného. Substrát provzdušněte a posypte semínky rostlin. Mezi jednotlivými kousky nechte půlcentimetrovou mezeru. Jen pažitku můžete sázet hustěji. Poté vydatně zalijte. Pamatujte, že než se objeví rostlinka, používejte jen rozprašovač, abyste je nevyplavili.

"Jemná semínka vysejte jen po povrchu a utužte, jinak špatně klíčí. Lehce pod povrch patří třeba větší koriandr nebo kopr. Řeřicha vykoukne za pár dnů, další mladé rostlinky potřebují týden (salát) až tři či čtyři (petrželka)," doplňuje zahradnice Miroslava Paclová.

Pozn.: Začněte nejméně náročnými bylinkami. Patří mezi ně pažitka, bazalka, oregano, petrželka a majoránka.

Přesazování

Rostlinky přesazujte až ve chvíli, kdy jsou jejich stonky dostatečně silné. Pokud byste je vyndali příliš brzo, poškodíte je a za pár dní vám uhnijí.

Náš tip: Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony

Nejste-li si jistí, poohlédněte se v zahradnictví po speciálních vysévacích tabletách, což jsou takové vysušené a lisované kapsle naplněné hlínou. Ty zalijete, oni vám nabobtnají a do každé z nich vložíte semínko. Následně jej můžete zasadit i s kapslí do květináče, obal se rozloží a bude působit jako hnojivo.

Do supermarketu pro bylinky nechoďte

Upřednostňujete-li předpěstované bylinky, nespoléhejte na rostlinky zakoupené v supermarketech. Ty se okamžitě seřezávají do pokrmů a nejsou vhodné k dalšímu pěstování. Vydrží vám maximálně měsíc. Rostlinky vybírejte například ve specializovaných zahradnických centrech nebo přímo u pěstitelů.

Jakou bylinku máte nejraději a do jakých pokrmů ji používáte? Napište nám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak bezpečná je vaše mikrovlnná trouba?

Zhubněte s profesionály. Přihlaste se a vyhrajte!

8 důvodů, proč sex bolí i zkušené ženy

reklama
Doporučené recepty
    reklama