reklama

8 důvodů, proč sex bolí i zkušené ženy

Proč zkušené ženy bolí pohlavní styk? Tady je 8 příčin.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Bolestivý sex není žádnou výjimkou. Bohužel mnoho žen se nepřizná, protože se stydí nebo stav považují za zcela normální. Tady je 8 příčin, které mohou stát za tím, že si pohlavní styk neužíváte.

Podle studie, kterou provedla Lékařská univerzita v Michiganu, až jedna čtvrtina zkušených žen cítí při milování nepříjemnou bolest. A jak dále výsledky uvádí, ženy o svých intimních problémech většinou mluvit nechtějí nebo mají pocit, že si je vyřeší samy.

Psychický blok

Je až neuvěřitelné, co vše psychika může ovlivnit. Bohužel si většina z nás tuto příčinu problému nepřizná. Výsledky studie, které byly zveřejněné v Journal of Sexual Medicine, jasně dokazují, že u žen psychická pohoda hraje neuvěřitelně velkou roli. 

Doporučujeme: Češky plánují nezávazný sex. S jakými výsledky?

Celý výzkum citoval magazín Live Science. Ženy, které během jednoho milování zažijí nepříjemnou zkušenost, už většinou očekávají pohromu i u dalších styků, tudíž jsou po celou dobu v obrovském napětí. Vědci se shodují, že bez odborné pomoci se ze situace samy nedostanou.

Infekce

Pokud přišly problémy při milování náhle a bezprostředně po něm cítíte pálení, svědění, může jít o zánět močového měchýře, kvasinkovou nemoc nebo klidně i o pohlavní chorobu. V prvním případě cítíte pálení i při močení, se zánětem močového měchýře pomůže obvodní lékařka, kvasinkovou infekci poznáte podle zabarveného a zapáchajícího výtoku. Na ten postačí antimykotika z lékárny, ale gynekolog vám poradí mnohem lépe a může vyloučit, zda se nejedná o pohlavní nemoc.

Vsaďte na lubrikant

Za nedostatečnou vlhkost nemusí nutně špatná předehra. Může se za ní ukrývat stres, vyšší věk, menopauza, právě skončená menstruace nebo antikoncepce. Nestyďte se používat lubrikační gel. Pokud totiž budete ve styku pokračovat, i když to zrovna nejde "hladce", můžete se pořádně poranit a odřít, čímž usnadníte případné infekci se na stěnách sliznice lépe zachytit.

Pozor na antikoncepci

Určitě je skvělé používat ochranu, ale antikoncepce může způsobit pořádné problémy v intimním životě. Dr. Nirit Rosenblum, urolog z New Yorku, přišel se zajímavou studií, kdy zjistil, že ženy, které používají antikoncepci se sníženým obsahem estrogenu, častěji trpí chronickou bolestí při pohlavním styku.

Náš tip: Jakou nemoc má Standa Gross? Třeba je všechno jinak

A jak dál uvádí webmd.com, téměř 1000 žen vyplňovalo dotazník, kdy 27 % z těch, které užívaly antikoncepci se sníženým obsahem hormonu, zažívají bolest při sexu téměř pravidelně. A žen, které trpí chronickou bolestí v pánevní oblasti a pilulky neberou vůbec či užívají klasickou antikoncepci, bylo 17,5 %.

Cysta na vaječníku

Dokážete svou bolest dobře popsat? Jde o bodavé píchání na levé nebo pravé straně pánve? Tak se raději rychle objednejte ke gynekologovi, protože za touto specifickou bolestí bývá cysta na vaječníku. Na nic nečekejte, protože by mohla způsobit infekci. Pokud ji nebudete léčit, můžete mít velké problémy s početím, v nejhorším případě hrozí i neplodnost.

Vaginismus

Jde už o konkrétní diagnózu, kdy mají ženy takový strach z pohlavního styku, že si přivodí nepříjemné stahy poševních svalů, které znesnadní průchod penisu. Psychickou poruchu si mohou podle odborníků ženy odblokovat samy. Je třeba pravidelně relaxovat, chodit na cvičení, kde se posiluje hluboké svalstvo. Dále by měly samy své tělo poznávat a zkoušet, jak zareaguje na uspokojování pomocí prstů.

Děložní čípek

Ve chvíli, kdy cítíte delší dobu bolest při pohlavním styku, raději navštivte svého gynekologa. Příčinou může být partnerova náruživost, ale také přítomnost HPV virů (lidský papilomavirus), které se mohou přenášet během častého a nechráněného sexu. V takovém případě by lékař zvolil vhodnou léčbu. Tento virus vyvolává vznik genitálních bradavic a také je příčinou přednádorových změn na děložním čípku.

Namožené svaly

I když vám to bude nejspíš znít směšně, každý sval, který se často nepoužívá, po intenzivnějším "tréninku" bolí. Pokud tedy svého partnera vidíte jednou za měsíc a snažíte se vše "dohnat" za dva dny, pak se nedivte, že vás vše bolí.

Stydíte se o těchto problémech mluvit? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

12 zajímavostí o mobilu, které nejspíš slyšíte poprvé

Dům Andyho Warhola je na prodej za 150 milionů

5 chytrých rad, jak si uspořádat čas a všechno stihnout

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama