reklama

Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony!

Čerstvé bylinky u vás doma? Vyzkoušejte Window farms, bylinky zavěste místo záclony.

Foto: windowfarms.com

Také se už těšíte na jaro a na čerstvou zeleninu nebo bylinky z vlastní zahrady? Nemusíte čekat, stačí si ze svého bytu udělat zahradu. Window farms je jednoduchý systém pěstování vlastní zeleniny a bylinek ve vašem okně.

Představa zahradničení ve vlastním bytě může někoho zaskočit, ale nebojte se, stačí jen PET lahve, hadičky, vzduchové čerpadlo, provázek a semínka či sazeničky. Neuklidnili jsme vás? Hlína nebude potřeba!

Je to jednoduché. Ve vašem okně jsou vertikálně nainstalované PET lahve, ve kterých žijí rostliny jen ve vodě. Láhve jsou zavěšené hezky pod sebou. Šetříte tak místo a zároveň se tím zdokonaluje systém zavlažování. Než se vám bylinky a zelenina rozrostou, vypadá to dost netypicky a ne každý ve svém okně snese zavěšené strašáky v podobě plastového bludiště, ale věřte nám, brzy vás nadchne mít po ruce čerstvé bylinky a zeleninu.

Co je Window farms?

Vertikální vnitřní zahrada. Jde o způsob pěstování čerstvé zeleniny a bylinek u vás doma za přirozených podmínek, jako je slunce, a vnitřní pokojová teplota. Window farms si můžete doma vyrobit z PET lahví nebo zakoupit celý balíček, který stojí okolo 2 tisíc korun. Nový systém je vyrobený z plastu, který je šetrný k přírodě. V zahraničí existuje mnoho druhů takto závěsných zahrad, ale, jak tvrdí výrobci, u zákazníků je nejoblíbenější ten klasický - vertikální.

Voda se dostává jednoduchým systémem ze spodní nádoby až k té úplně nahoře. Rostlinám se ve vodě daří velmi dobře a rostou rychleji a efektivně. K okennímu zahradničení je dobré si pořídit časovač, který v pravidelných intervalech napumpuje vodu do nádoby, abyste kolem okenního záhonku nemuseli poletovat každý den.

Za Window zahradnictví může Britta Rileyová

Umělkyně Britta Rileyová si přečetla sloupek Michaela Pollana v New York Times o tom, jak je úžasné si vypěstovat vlastní jídlo a jak tím pomáháme životnímu prostředí. Po dlouhém uvažování se rozhodla vypěstovat si něco ve svém vlastním bytě. Během chvilky se ukázalo, že nejvíce místa je přímo na okně a v roce 2009 představila svůj koncept v Eyebeam Center for Art and Technology.

Prohlédněte si oficiální video, které vám celý projekt Window farms představí...

Dnes sytém funguje s tichým čerpadlem a živiny k rostlinám nahání hadička se vzduchovou bublinou. Do projektu se zapojila celá řada lidí a dodávají své nápady a tipy na zdokonalení. Jednou z vychytávek je LED osvětlení, které pomáhá v pěstování na severu Evropy, kde se slunce jen tak neukáže.

Pěstujeme bylinky a zeleninu

Zahradničení není náročné na čas. Stačí jednou týdně dodat vodu a živiny a jednou za měsíc celý systém pročistit a propláchnout. Kdo má strach, že by pěstování na okně nezvládl, může se podívat na kompletní dokumentaci, která je volně ke stažení na webových stránkách. Najdete tam informace, návody a přehledné ukázky, jak celý proces funguje.

Čtěte také: Rozeznáte bazalku, tymián a oregano? Udělejte si test

Kompletní balíček, který je potřeba k sestavení Window farms zakoupíte za dva a půl tisíce korun. Za své peníze získáte deset PET lahví, které sestavíte do konečné podoby asi za 30 minut.

Zasaďte si stévii nebo čerstvou bazalku

Na okně můžete pěstovat téměř cokoliv od čerstvé zeleniny jako jsou rajčata, špenát až po hrášek. Nejvíce se daří salátům, jahodám a z bylinek si vypěstujete třeba bazalku, kopr nebo nádhernou šalvěj.

Lidé, kteří drží dietu nebo mají cukrovku, mohou zasadit stévii, rostlinku, která plně nahradí cukr a umělá sladidla. Využijete ji do kávy, čajů nebo do letních koktejlů či citronád.

Na kořenovou zeleninu se ale netěšte, té se v hydronické nádobě vůbec nedaří. Mrkev nebo ředkvičky ze systému Window farms prostě nevytlučete.

A co vy? Dáváte přednost zelenině a bylinkám z vlastní zahrádky nebo vyrážíte na farmářské trhy? Jaká bylinka je ta vaše nejoblíbenější a do čeho ji nejčastěji používáte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak nejlépe pročistit vzduch v domě? Využijte květiny

13 věcí, které vás ve vašem domě můžou zabít!

5 dobrých důvodů, proč pít čaj

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama