Patříte k lidem, kterým záleží na stavu planety? V tom případě jistě víte, že zběsilé nákupy a přehnaná spotřeba jej razantně zhoršují. Některá ekologická hnutí prosazovala požadavky, které se ukázaly pro většinu lidí až nemožné: nošení vlastních nádob do bezobalových obchodů není až tak pohodlné a často vychází podstatně dráž než nákup v supermarketu.
Ale naši snahu o udržitelnost není potřeba hned zcela vzdát. Ačkoli je každý z nás jen kapkou v širém oceánu, neznamená to, že naše činy nemají žádný vliv - koneckonců, začít musíme od sebe a minimálně ke zhoršení situace nebudeme tolik přispívat. A navíc ušetříme i svou peněženku.
1. Nevyhazuj, opravuj
Dnešní konzumní doba nám tuto první zásadu značně ztěžuje. Ať už se totiž jedná o natržené kalhoty, boty s olupující se podrážkou nebo chcípající elektroniku, častokrát docházíme k překvapivému (a ne zcela nepravdivému) závěru, že levněji vychází je vyměnit než dát opravit. Co ale tak oprášit zašlou slávu zlatých českých ručiček? Pokud to jde v rámci vašich schopností a dovedností, zkuste si pokažené věci opravit sama nebo poproste partnera, tatínka či dědečka. Vdechněte zašlým věcem nový život; možná vás to překvapí, ale může se z toho stát i docela příjemný a užitečný koníček.
2. Recykluj
Opravit to nelze? Ještě než předmět poputuje na skládku, popřemýšlejte nad tím, jak by šel využít jinak. Pokud je zachovalý a funkční, nepochybně se najde někdo, kdo jej ocení: takové věci můžete odnést do second handů, charitativních obchůdků, zavěsit je na web stránky jako nevyhazujto.cz nebo nabídnout přes sociální sítě ve specializovaných skupinách.
3. Investuj
Nemluvíme teď o finančních produktech, nýbrž o předmětech, které mají potenciál vydržet s vámi co nejdéle. Když už to jinak nejde a danou věc musíte nahradit, zkuste volit spíš kvalitu místo výhodné ceny - i když tyto dvě skutečnosti se nemusí vzájemně vylučovat. Vybírejte si z nabídky s rozumem a tak, aby s vámi vaše věci vydržely co nejdéle.