reklama

Zrak se zhorší i od páteře, varuje oční lékařka

Víte, že horší zrak může být i od páteře? Radila vám známá oční lékařka >MUDr. Lucie Valešová.

Foto: Thinkstock

Choroby zraku mají čím dál častěji řešení v podobě nových moderních metod léčby. Radila vám známá oční lékařka MUDr. Lucie Valešová.

Primařka oční kliniky varovala před zanedbáváním preventivních  očních prohlídek. Například jeden z nejčastějších problémů - zelený zákal neboli glaukom - o sobě dlouho nedá vůbec vědět a zjistí ho pouze odborné vyšetření.  Přitom změny v oku, které způsobuje, se už nedají nikdy zvrátit - pouze léčbou zastavit. Obdobné to je u změn v oku, které způsobuje cukrovka, o níž člověk často ani neví.

Suché oko je častý problém

Mnoho dotazů potvrdilo, že  mezi lidmi dosud není velké povědomí o syndromu suchého oka. Způsobuje pálení, rudnutí, slzení, bolest a často i zhoršené vidění, a přitom k odstranění problému stačí tak málo - používat umělé slzy.

Na kvalitu vidění působí i nečekané vlivy. "Přes brýle vidím každou chvíli jinak ostře. Na pravé oko mi prý brýle nepomohou, proč, to mi nevysvětlili. V lepším případě vidím oběma očima 2-3 hrany, nebo se mi v hlavě sráží ostré a rozmazané vidění. Setkala jste se s tím někdy?" ptala se například čtenářka Jarmila.

Doporučujeme:  Téma: Oči

Primařka Valešová z kliniky Duovize potvrdila, že se to stává. Může jít jednak o astigmatismuss, ale také o proměnlivou šíři zornice, která při různém osvětlení může způsobovat uvedené obtíže. "Některé z těchto vad lze odstaranit laserovou nebo nitrooční operací, mohla byste se tím zbavit svých problémů," uvedla oftalmoložka.

Problémy s páteří - zhoršený zrak

Překvapivé je, že se vidění může zhoršit i vlivem problémů s krční páteří? Doktorka Valešová potvrzuje, že příznakem je, když pacient někdy vidí ostře, jindy mírně rozmazaně. Problém bývá totiž následkem změn prokvení, což také může s páteří souviset..

Hodně otázek se týkalo vhodnosti operací.  Operace šedého zákalu patří k běžným zákrokům, stejně jako odstranění krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. "Existuje spousta čoček, pro každého pacienta, vzhledem k jeho věku, aktivitám, koníčkům, stavu a měření oka je vhodná jiná! Nejlepší postup je absolvovat vyšetření," připomněla závěrem MUDr. Lucie Valešová.

Všechny její odpovědi na všechny dnešní zaslané otázky najdete v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

Primářka MUDr. Lucie Valešová

Je vedoucí lékařkou Oční kliniky DuoVize Praha a laserovým chirurgem v Oční klinice NeoVize Brno. Působí také na Oční klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 jídel pro váš bystrý zrak

Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak

Je mi padesát: Jsem v práci už úplně odepsaná?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama