reklama

Je mi padesát: Jsem v práci už úplně odepsaná?

Vypadá to, jako by padesátnice snad ani neexistovaly. Nehrají hlavní role ve filmech, v časopisech se o nich nepíše, zaměstnavatelé je ignorují, manželé o ně ztrácejí zájem. Kult moudré a zkušené ženy skončil s matriarchátem. Kdo by dnes takovou chtěl!

Foto: Isifa/Thinkstock

Vypadá to, jako by padesátnice snad ani neexistovaly. Nehrají hlavní role ve filmech, v časopisech se o nich nepíše, zaměstnavatelé je ignorují, manželé o ně ztrácejí zájem.

Kult moudré a zkušené ženy skončil s matriarchátem. Kdo by dnes takovou chtěl! Mužům zbytečně konkuruje, ženám připomíná, že samy také zestárnou. Dokonce i v reklamách na úklid převzaly roli zralých maminek bezradné mladé paní, kterým zkušený Mr. Proper či jiný polobůh poradí, jak správně dělat domácí práce...

Mladé seniorky

Statistiky dokazují, že zaměstnavatelé si vybírají mladší a hezčí lidi, byť třeba méně kvalifikované. Díky vzhledu je podvědomě považují také za inteligentní. Přitom věk, kdy je žena krásná a žádaná, představuje pouze zlomek života a role matky z jejího pracovního času ještě kus odkrojí.

Čtěte také: Jak vypadat mladší

"Celých 28 let jsem pracovala v administrativním oddělení výrobní firmy. Tu loni zavřeli. Utěšovala jsem se, že s mou praxí nebude problém najít novou práci. Jenže od té doby bezvýsledně rozesílám životopisy a docházím na úřad práce. I když se mi snaží pomoci, přiznávají, že jsem v 51 letech téměř nezaměstnatelná. Ráda bych i podnikala, chuť, elán a nápady mám, ale potřebné finance ani zkušenosti ne," líčí svůj příběh paní Jaroslava z Vysočiny.

Žen jako ona, "mladých seniorek", jsou v ČR statisíce. Podle údajů Českého statistického úřadu žije v ČR 1,1 milionu žen ve věku od 50 do 64 let. Zaměstnaných je však pouze 533 tisíc z nich, tedy necelá polovina. Ženy v tomto věku u nás patří k nejvíc znevýhodněným skupinám na trhu práce. Řešení by mohlo představovat podnikání, na to ale obvykle nemají dostatek peněz, know-how ani odvahy. A společenská atmosféra je odsuzuje a už předem v nich vzbuzuje poraženectví. Existují ale výjimky.

Příběh Mirky R.

Paní Mirka vůbec neměla jednoduchý život. Mladičká se vdala za muže, ze kterého se vyklubal domácí násilník. Její sebeúcta a láska k dceři po čtyřech letech zvítězily a našla v sobě sílu, aby se včas rozvedla. S ponížením a křivdou se časem vyrovnala a bývalému manželovi odpustila, ale podruhé se už vdát nedokázala. "Tato zkušenost mě posílila a nikdy jsem nezahořkla. I to je moje osobní vítězství," říká.

Z vlastní pracovní zkušenosti ví, že jednání i přístup okolí je odlišný, když to ženě nesluší. "Pokud je vám hodně let, může se to odrazit na pracovním neúspěchu," podotýká. Sama ale s prací problémy nemá, jako krásná dáma sbírá spíš pozitivní zkušenosti. "Baví mě být ženou a chovat se žensky a také tak vypadat," přiznává.

Poslouchejte rádio Frekvence 1 online ZDE >>

Stejně statečně jako bývalému manželovi se postavila i daleko horšímu a zákeřnějšímu násilníkovi - času. "Je mi -sát, no a co?" Tak se jmenuje web, který Mirka založila na základě vlastních zkušeností a osobního postoje. Ví, že diskriminace je složitý jev, před nímž veřejnost obvykle přivírá oči, a tak se na webu aspoň vlastním příkladem snaží ukázat, že předsudky vůči starším ženám jsou nepodložené.

"Nedopustím manipulaci s vlastním stárnutím!" říká. "Krásu vnímám jako vnitřní pocit, odraz zkušeností, životního postoje k sobě i k ostatním. Je výzvou zůstat svěží tělem i duchem a moc se neprožívat. Stárnutí je nezvratné, trápit se tím zbytečné. Proč vzdorovat, prát se a bojovat s věkem? Zrání může být stejně zábavné jako mládí, pokud slouží zdraví. Můžete stále mít radost ze života, pracovat na svém osobním růstu, vzájemně se potkávat s lidmi stejného názoru, podporovat, inspirovat, motivovat. Laskavostí a smyslem pro humor přemůžeme věk, který je beztak jen číslem."

A co vy?

Jste i vy šťastná výjimka jako paní Mirka? Cítíte se v padesáti nejlépe ve svém životě? Nebo se naopak s blížícím životním jubileem začínáte bát o práci? Nebo jste o ni přišli a teď hledáte? Znáte nějaký dobrý způsob, jak i ve vyšším věku najít novou práci? Podělte se o své zkušenosti.

Podobné téma bude mimo jiné námětem zítřejšího pořadu Dámský klub na rádiu Frekvence 1, ovšem diskutovat můžete i v komentářích pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mám doma cholerika. Po 15 letech už vím, jak to přežít!

Milostné hry pro dospělé: Kněžna a její kočí

Šok: Dětskou pornografii nejvíce šíří samy děti

Výhody žen 50+ pro zaměstnavatele

  • loajalita
  • zkušenosti
  • nižší nároky na plat
  • vyrovnanost a vyzrálost

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama