reklama

Zrak

Zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů. Očima vnímáme až 80 procent všech informací. Díky nim se dokážeme orientovat v prostoru. Únava očí bývá často podceňována. Velká část populace musí díky špatnému zraku nosit dioptrické brýle nebo kontaktní čočky.

Současná doba přenesla těžiště všech informací i trendů právě do vizuální sféry, a tak je zrak v centru pozornosti. Musíme ho dobře chránit, protože víme, že je stále více v ohrožení, např. dlouhodobá práce na počítači oči vyčerpává.

Lidé se také naučili řešit své potíže s očima pomocí laserových operací, které odstraňují krátkozrakost nebo dalekozrakosti. Pokud se na operaci necítíte a nechcete nosit brýle, můžete je nahradit čočkami, kterých je na trhu velké množství včetně multifokálních či dokonce barevných.

Krátkozrakost je možné zmírnit speciálním cvičením, důležitá je i vhodná strava.

Péče o zrak - oční gymnastika

Díky životnímu stylu, kdy je zapotřebí větší zrakové zátěže, se objevují častější oční onemocnění. O zrak je nutné pečovat. Důležité je střídání pohledu na blízko a do dálky. Pokud se pracuje u počítače, naučí se svaly pouze jednosměrné zatížení, které se projevuje bolestí očí, hlavy a špatným zaostřováním. Při práci s počítačem je dobré občas kouknout do dálky z okna nebo přes místnost.

Dalším dobrým cvičením je časté mrkání a v případě pálení je vhodné používat oční kapky. Jednoduché cvičení spočívá v rozpohybování očních svalů. Volně se usadíme na židli a zakryjeme si oči dlaněmi, pak oči otevřeme a podíváme se maximálně do leva a nejvíc doprava.

Při druhém cviku se bez pohnutí zahledíme nahoru, a pak dolů. Opakovat bychom to měli alespoň pětkrát. Na procvičování zaostřování si před sebe natáhneme paži a díváme se petkrát střídavě na palec a do dálky. Nejprve jedním okem, a pak až druhým okem.

O našem zraku

Proces vidění lze rozdělit na dvě části. Jde o přijetí obrazu očima a přenos obrazu do zrakového centra mozku. Novorozenci tuto souhru musí nacvičit. Jde o důležitý proces, aby správně fungovalo nervové spojení mezi očima, zrakovým centrem a oční motorikou.

Jako miminka se učíme nejen chodit, mluvit ale také vidět. Zralý novorozenec má nedokončený vývoj oka jako takového a není vyvinuté korové centrum. Na sítnici není místo pro nejostřejší vidění. Dítě neumí fixovat ani sledovat předměty. Pouze reaguje na černobílý kontrast a na červenou barvu.

Ve čtvrtém měsíci života dítěte převažuje centrální vidění nad periferním. V šestém měsíci už je místo nejostřejšího vidění zcela dokončené a mozek spojuje obrázky obou očí v jeden prostorový zážitek. Vývoj všech reflexů je ukončen ve 3 letech a do šesti let se stabilizuje.

Oční vady

Krátkozrakost: Myopické oko vidí špatně na dálku a dobře do blízka. Při práci na blízko potřebuje menší úsilí a při větším počtu dioptrií na pracovní vzdálenost do blízka nemusí vůbec akomodovat - zaostřit.
Dalekozrakost: Vidíme dobře na dálku, ale nepřečteme text v blízkosti oka.
Astigmatismus: Vada lomivosti oka. Rohovka má tvar ragbiového míče, místo aby měla tvar míče na fotbal. Podobný pohled jako do nerovného zrcadla.
Presbyopie: Souvisí s věkem a jeho podmíněnou ztrátou akomodace - tedy schopnosti zaostřit.
Tupozrakost: Zhoršení zrakové ostrosti v důsledku špatné stimulace v období vývoje zraku.
Strabismus: Narušení vzájemné spolupráce očí. Neschopnost zaměřit obě oči na jeden bod. V lékařství se ještě používá termín šilhání.
Barvoslepost: Porucha barevného vidění oka.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama