reklama

Způsoby, jak zůstat aktivní, i když máte sedavé zaměstnání

Osm hodin sezení v práci se podepíše jak na vaší energii, tak fyzičce. Zjistěte, jak se z toho nezbláznit.

Foto: iStock

Po osmi hodinách v práci se cítíte neskutečně unavení a bez života? Pak zapracujte na následujících návycích, které vám pomůžou rozhýbat tělo a načerpat novou krev do žil.

Každou hodinu vstaňte od stolu

Sezení je prý nové kouření. Osobně to nevidíme tak tragicky, ale souhlasíme, že sedět každý den několik hodin v kuse není úplně to nejlepší. Nastavte si na mobilu každou hodinu budík, a když zazvoní, tak se minimálně zvedněte a protáhněte nohy. Můžete si dojít pro vodu, na toaletu nebo se na chvilku projít na čerstvém vzduchu.

Místo sezení stůjte

A co rovnou nesedět vůbec? Existuje na to skvělý vynález, jmenuje se stůl na práci vestoje. Většinou se prodává jako polohovací stůl, který můžete zvednout do libovolné výšky. Úžasný vynález, pokud pracujete z domu.

10 minut si cvičte

Pokud jste ti šťastlivci, kteří mají flexibilní pracovní dobu, využijte čas před nebo po práci na krátký sport. Nemusíte jít na hodinu ven běhat nebo se mordovat v posilovně, stačí si alespoň na 10 minut zacvičit doma. Pár skoků přes švihadlo, sklapovaček, kliků, dřepů nebo jógových ásan.

Místo výtahu zvolte schody

Vyhýbejte se výtahům a jezdícím schodům jako čert kříži a použijte klasické schody. Na chvilku se vám tak zvýší srdeční tep a zrychlí cirkulace krve, budete svěží a plní energie.

Do kanceláře pěšky nebo na kole

Místo auta nebo hromadné dopravy zvolte jízdu na kole či chůzi. Potrvá vám to sice déle, ale zaručeně vás to bude více bavit, a ještě uděláte něco dobrého pro svoje tělo. Půlhodina chůze do práce a z práce možná nezní jako moc, ale v kontextu sedavého zaměstnání se počítá každá minuta.

Místo e-mailu za kolegou dojděte

Položte mobil a místo telefonátu nebo e-mailu, na který jste se právě chystali, za kolegou raději dojděte. Nejenže tím uděláte něco pro sebe, ale daný problém také vyřešíte rychleji. Nebo u telefonování aspoň pochodujte.

Seďte na gymnastickém míči

Možná budete vypadat v kanceláři trochu zvláštně, ale vaše záda a fyzička vám poděkují. Díky nestabilnímu povrchu váš střed těla neustále pracuje, abyste se na míči vůbec udrželi, takže vlastně při sezení posilujete. Navíc vás míč nutí sedět rovně, takže pak ušetříte za masáže a lekce jógy pro zdravá záda.

Dojděte si na oběd

Místo toho, abyste si oběd jen ohřáli v mikrovlnce a snědli ho u počítače, si na něj dojděte do restaurace. Čerstvý vzduch vám udělá dobře a alespoň se na jídlo budete moct soustředit – na rozdíl od toho, když ho jíte při čtení e-mailů.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama