

Žloutenka typu A bývá často spojována s nedostatečnou hygienou, ale nákaza může číhat i tam, kde byste to nečekali – třeba v MHD, restauraci nebo na dovolené. Onemocnění napadá játra a šíří se velmi snadno. Včasná prevence je klíčem k ochraně.
Hepatitida A, často označovaná jako „nemoc špinavých rukou“, se v povědomí lidí stále spojuje hlavně s nedostatečnou hygienou. Jenže realita je dnes mnohem složitější – virus se může přenést i při běžném cestování městskou hromadnou dopravou nebo dotykem veřejných povrchů. Počet případů v Česku navíc rok od roku roste. Jaké je skutečné riziko a co všechno můžeme udělat pro prevenci? Na tyto otázky odpovídá lékárnice Mgr. Jana Novotná, která se s hepatitidou A setkává ve své praxi stále častěji.
„Když se mě někdo zeptá na hepatitidu A, většinou slyším: To je ta nemoc špinavých rukou, ne? Jenže jako lékárnice dnes vidím mnohem širší obraz – a bohužel i mnohem větší problém.“, říká Novotná.
„Za první tři měsíce letošního roku hygienici evidují v Česku už 320 případů hepatitidy A. Když se ohlédnu za rokem 2024, kdy bylo hlášeno 636 nakažených a dvě úmrtí, je mi jasné, že trend je vzestupný. Virus se šíří napříč republikou a varuje před ním už i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. A bohužel – čísla pravděpodobně dál porostou.", dodává Novotná.
Přesto se o hepatitidě A stále mluví jako o „nemoci špinavých rukou“. Tato nálepka ale už dávno nestačí. Virus se přenáší nejen kontaminovanou potravou či vodou, ale i z povrchů, kterých se denně dotýkáme – madla v tramvaji, kliky u toalet, sdílené telefony, časopisy ve vlacích nebo třeba tester balzámu na rty v drogerii. V době, kdy si všechno předáváme rukama, je riziko všudypřítomné. A pak přijdou bolesti břicha, svalů, horečky, nevolnost. Jenže to už bývá pozdě.
Prevence je přitom jednoduchá. Ano, začíná u rukou – ale nestačí si je jen rychle opláchnout. Správné mytí by mělo trvat aspoň 20 až 30 vteřin, a to včetně prostoru mezi prsty a pod nehty. A hlavně – důkladně osušit. Vlhké ruce jsou ideální prostředí pro viry.
Co doporučuji já? Nosím s sebou malý dezinfekční gel –
existují i cestovní balení s hydratační složkou, která
nedráždí pokožku. Na dovolenou nebo festival přidávám vlhčené
ubrousky s dezinfekcí, a hlavně – vlastní balzám na rty,
vlastní kelímek. Zní to možná přehnaně, ale právě v
detailech se dnes rozhoduje o zdraví.", doporučuje Novotná.
Mluvme také o očkování. Zvlášť pokud plánujete cestu do zahraničí nebo festivalovou sezónu. Dnes už není problém si vakcínu nechat aplikovat – a i když lékárny zatím bohužel očkovat nemohou. Hepatitida A není nemoc, kterou si můžete dovolit brát na lehkou váhu.