reklama

Zázrak pro zrak: Dva roky byl slepý. Teď čte bez brýlí

Zrak se slepému může vrátit i po letech.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ztratit zrak je možná horší než nepoznat, jak barevný je svět. Michal oslepl ve svých třiatřiceti letech a pomalu propadal zoufalství.

Vidět přestal kvůli imunologickému onemocnění. Dva roky byl nevidomý, ale pak mu svitla naděje. Dozvěděl se, že ve Zlíně dokážou vrátit zrak i takto nemocným lidem. Je to možné díky implantaci umělé rohovky.

Byl to šok

Dnes pětatřicetiletý Michał Franciszek Madaliński je Polák a zlínskou oční kliniku si vybral i proto, že se tento druh operací v Polsku vůbec nedělá. Na první vstupní vyšetření dorazil poprvé v létě. Následně čekal na umělou rohovku a po necelých čtyřech měsících podstoupil transplantaci.

Doporučujeme: Téma: Zrak a oční operace

Účinek operace byl patrný okamžitě. "Měl jsem obavy z toho, jak zákrok dopadne, byl jsem připraven i na to, že ještě několik měsíců neuvidím. Když jsem po operaci uviděl pohyb ruky pana primáře, zaskočilo mě to a 15 minut po zákroku už jsem rozeznával barvy a malé předměty. Ten šok z toho, že vidím, zastínil všechny ostatní pocity," popsal bezprostředně po operaci Michał.

Dvě hodiny změní život

Dva dny po operaci už četl bez brýlí. "První den po operaci viděl pacient podstatně lépe a druhý den už četl ta nejmenší písmenka. Není vyžadován žádný zvláštní režim, jen je nutné denně si do oka kapat kapky proti infekci," vysvětlil MUDr. Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg, který zákrok provedl.

Jen v Česku je asi čtvrt milionu nevidomých a slabozrakých lidí. Díky tomuto zákroku se jim často dá zrak vrátit a  někteří z nich opět vidí. Dvouhodinová operace, při níž se do oka pacienta implantuje umělá rohovka Boston, změnila život už stovkám pacientů na celém světě.

"Ve Zlíně máme se zákrokem mnohaleté zkušenosti, první operaci tohoto typu jsme provedli v roce 2008 a za tu dobu jsme dokázali vrátit zrak více než desítce pacientů. Díky moderním technologiím je zákrok bezpečný a jeho úspěšnost vysoká," připomíná doktor Stodůlka, který je přednostou sítě očních klinik Gemini.

Vrátit zrak se dá i po letech

Délka slepoty nemá na úspěšnost operace zásadní vliv. První pacientka, která zákrok podstoupila v roce 2008, byla slepá 16 let. "V případě, že je rohovka poškozená následkem úrazu a sítnice pacienta je v pořádku, je možné zrak vrátit v podstatě po jakkoli dlouhé době. Pokud je ale člověk slepý déle než dvacet let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit," vysvětlil známý oční lékař.

Příčinou slepoty pana Michala bylo imunologické poškození rohovky. Další typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici..

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete se zbavit brýlí? Přehled všech typů operací

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

7 pomerančů + další obyčejné věci, co vás mohou zabít

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama