reklama

Zázrak: Byla slepá 16 let. Teď čte bez brýlí

Po celá dlouhá léta život ve tmě a bez naděje. Zázrak moderní medicíny však způsobil, že paní Hana po 16 letech slepoty zase vidí. Dokonce čte bez brýlí!

Foto: Isifa/Thinkstock

Po celá dlouhá léta život ve tmě a bez naděje. Zázrak moderní medicíny však způsobil, že paní Hana po 16 letech slepoty zase vidí. Dokonce čte bez brýlí!

Oslepla po obyčejném zánětu spojivek, ke kterému se přidala infekce. Příčinou její slepoty byla zkalená rohovka, která byla natolik poničená zánětem, že už nebylo možné ji znovu zprůhlednit ani provést transplantaci rohovky od zemřelého dárce. 

Zázrak pro zrak

Lékaři to mnohokrát zkoušeli. Marně. Paní Hana absolvovala osm neúspěšných transplantací biologické rohovky. "Ty se přes veškerou péči nikdy nezdařily a implantovaná rohovka se pokaždé zkalila, což vedlo k opětovné ztrátě zraku. Tento typ pooperační komplikace u umělé rohovky nehrozí," uvedl primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zázrak přinesla až umělá rohovka. Po dvouhodinové operaci paní Charvátová už zase může číst, a dokonce bez brýlí. První knihou, po které po šestnácti letech sáhla, bylo Jméno růže od Umberta Ecca.

Naděje pro čtvrt milionu lidí

"Ostatní lékaři měli z transplantace obavy, ale primář Stodůlka je velice akční člověk a ten do toho šel. Pro mě to bylo buď, anebo, nic jsem ztratit nemohla. Pět let po operaci se cítím výborně, denně čtu bez brýlí, jednou denně si nakapu kapky a to je všechno," dodala paní Hana.

Účinek operace byl patrný okamžitě. "Jakmile skončila operace, okamžitě jsem viděla, dokonce jsem přečetla název dezinfekčního prostředku přímo na operačním sále. Je to něco, co si nikdo nedovede představit," popisuje svou zkušenost paní Hana.

Doporučujeme: Téma: Zrak

Implantace umělé rohovky Boston může změnit život stovkám pacientů. V Česku je kolem 250 000 slabozrakých a nevidomých lidí. "Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici," vysvětlil primář Stodůlka.

Zrak se vrátí i po 50 letech. Ale postupně

Zrak je možné vrátit i po 50 letech. "V případě, že je rohovka poškozená následkem úrazu a sítnice pacienta je v pořádku, je možné zrak vrátit v podstatě po jakkoli dlouhé době. Pokud je ale člověk slepý déle než 20 let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit," vysvětluje MUDr. Stodůlka.

V ČR mají pacienti na výběr ze dvou druhů umělých očních rohovek. Jsou jimi australský měkký typ a umělá rohovka Boston. "U transplantace australské umělé rohovky se provádějí dva dvou- až tříhodinové zákroky v odstupu několika měsíců. Implantace bostonské rohovky je kratší a umožňuje operovat oči i tam, kde je rohovka tak tenká a zjizvená, že nelze použít tu australskou," doplnil primář Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Operace šedého zákalu: Video s detaily!

5 dobrých důvodů, proč pít čaj

Děsí vás pilulky? Zkuste novinku v antikoncepci

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama