reklama

7 pomerančů + další obyčejné věci, co vás mohou zabít

Zabít může voda, vzduch a třeba i cukr.

Foto: Isifa/Thinkstock

Čeho je moc, to dokáže zcela jistě uškodit. Platí to i v případě těch nejobyčejnějších a zdánlivě neškodných věcí.

Přiměřeně, přiměřeně - říká Vlasta Burian v pohádce, kde hlavní roli hraje sůl. Nejen ta nás může snadno zabít - dokážou to i další věci, které jsou součástí běžného života.

Sůl

Obvyklá varování před nebezpečným zvýšením krevního tlaku vás nevystrašila? Tak třeba tohle ano: pro člověka je smrtelná dávka kuchyňské soli 200-280 g. To jsou asi tři polévkové lžíce. Stačí je sníst  "nasucho".  Takovéto množství soli nezvratně změní osmotickou rovnováhu, takže z buněk unikne příliš mnoho vody. Nastane naprostý metabolický rozvrat organismu - a konec.

Voda

S pitným režimem se to vážně nemá přehánět. I tak obyčejná a obvykle prospěšná věc jako voda nás může připravit o život. Stačí jí vypít dost. A ani to nemusí být najednou - jedna žena zemřela při rozhlasové soutěži, kdo během dne vypije 10 litrů vody. Zůstala u šesti…

Doporučujeme: 10 jídel, které dokážou zabít

Jiné příklady můžete vidět skoro při každém maratónu - účastníci tak dlouho vzorně doplňují tekutiny, až si vyplaví z těla důležité minerály. Problémem bývá, že když je - už kolabující - odchytí nepoučení organizátoři, obvykle je rychle ještě víc zavodní. Tím zhorší jejich stav, jemuž se odborně říká hyponatremie

Jde především o nedostatek sodíku, který je zodpovědný za udržování osmotické rovnováhy v těle. Projevuje se nejprve podrážděním a zmatkem, bolestmi hlavy a křečemi (což si lze opravdu snadno splést s příznaky nedostatečné hydratace) později dojde k bezvědomí a smrti. 

Kofein

Pro zdravého člověka představuje smrtelnou dávku kofeinu deset gramů tohoto alkaloidu. Znamenalo by to, že by musel vypít v rychlém sledu 100 šálků kávy, 200 šálků černého čaje nebo 100 litrů coly. Pro srovnání: jeden šálek středně silné kávy obsahuje asi 80 miligramů kofeinu, tedy 0,08 gramů.

Naštěstí už po zkonzumování desetiny smrtícího množství kofeinu začne tělo vysílat varovné signály v podobě mohutného bušení srdce a extrémní úrovně krevního tlaku. Na látku, kterou správně identifikuje jako jed, pak brzy zareaguje obrácením žaludku.

Cukr

O sladkém zabijákovi už jste nejspíš slyšeli, ale pravděpodobně jako o původci obezity a cukrovky. Ve skutečnosti vás může zabít i v mnohem kratším čase. Stačí ho sníst najednou kolem dvou kilogramů, záleží na tom, kolik vážíte. Odborné studie uvádějí, že smrtelná dávka je 30 gramů na kilogram váhy. Játra nestačí tolik glukózy zpracovat. Nastane svalová ochablost, střevní potíže, poruchy srdečního rytmu, poškození nervů, slepota a fatální poškození ledvin. 

Vzduch

Jak je ošidný, to si můžete vyzkoušet při tzv. hyperventilaci (předýchání). Někteří lidé, obvykle při rozrušení, začnou dýchat mnohem rychleji, než jejich tělo potřebuje. Nadměrnou výměnou  krevních plynů se sníží hladina CO2 a zvýší množství kyslíku, což vede až ke ztrátě vědomí. První pomocí je dýchání do a z pytlíku.

Dále samozřejmě zabít dokáže i vzduch, který se dostane do krve pomocí injekce - dojde k zástavě srdce. Také čistý kyslík dramaticky škodí: ničí buňky v očích, játrech, ledvinách atd. Způsobí také  kolaps plicních sklípků, takže nemůžeme účinně dýchat. Rovněž poškozuje srdeční sval a ničí nervové buňky, bez  nichž  organismus nedokáže fungovat vůbec.

Vláknina

Víte, co s naším zažíváním provede třeba porce fazolí nebo jiných luštěnin. Nadměrné množství vlákniny může vést až ke střevní blokádě. Ještě horší účinky mohou mít citrusové plody, které jsou vyhlášeným "kartáčem na střeva". Tato jejich výhoda se rychle může proměnit v závažný problém.

Říká se mu  mandarinkový ileus (neprůchodnost střev) po požití většího množství plodů. Postihuje především malé děti a starší lidi, kteří dužinu řádně nerozkoušou. Ta se pak ve střevě usadí a způsobí neprůchodnost až odumření části střeva. Některé informace uvádějí i varování, že snědení pěti až sedmi citrusů na lačno může způsobit protržení střeva, což je bez rychlé operace vstupenka do krematoria.

A jen pro zajímavost:

Zabít vás může i vitamín A. Pokud ovšem 100x překročíte doporučenou denní dávku. Tolik ho obsahují játra ledního medvěda nebo jiného arktického zvířete (vlka, psa), což se stalo osudným členům polárních expedic, kterým došly zásoby potravin a museli sníst své psy nebo lovit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

13 věcí, které vás ve vašem domě můžou zabít!

Světlo na konci tunelu: Proč nás tma táhne dolů

Strach z kastrace: Jak zůstat mužem při nádoru prostaty

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama