reklama

Chcete se zbavit brýlí? Přehled všech typů operací

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a mnoho se jich chystá zbavit. Jaký zákrok a proč zvolit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Česká oftalmologie patří ke světové špičce. Na faktu, že se zrak Čechů stále zhoršuje, to ale nic nemění. Brýle nosí kolem šesti milionů z nich.

Čím dál víc lidí podstupuje operaci, která je dioptrií zbaví. Zákroků na očích je však mnoho typů, takže pro běžného člověka není snadné se v nich vyznat. Navíc se jejich názvy liší podle klinik, které je nabízejí. Tady je přehled, podle něhož se můžete rozhodnout.

Pokrok nezastavíš

"Doba, kdy se během zákroku používal skalpel a pacient měl po operaci několik dní oči zalepené, je dávno pryč," říká MUDr. Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini. To, co před deseti lety nebylo možné, patří dnes k běžné praxi. Zřejmě největším vývojem prošly právě laserové operace - první, ještě na slepém oku, proběhla v roce 1987, o rok později už i u vidícího pacienta. 

Doporučujeme: Téma: Zrak a oční operace

Díky vyvíjení nových laserů a postupů jsou operace rychlé, bezpečné a bezbolestné. Provádějí se ambulantně a většina pacientů vidí ihned po operaci. Podstatou laserové operace je modelace rohovkové tkáně působením laserového paprsku, který dokáže po dopadu na povrch rohovky šetrně odstranit předem určenou velmi tenkou vrstvu tkáně s přesností na 0,25 mikronu!

  • V případě, kdy chceme odstranit vadu označovanou jako krátkozrakost (myopia), je třeba rohovku v centru oploštit.
  • Opačná vada, dalekozrakost (hyperopia) má logicky opačný princip. Je třeba zvýšit zakřivení rohovky tak, aby opět paprsky dopadly na sítnici. Toho docílíme zestrmením rohovky opět v její centrální části.

Operace rozdělujeme v zásadě na zákroky povrchové a zákroky hloubkové.

Zákroky povrchové

Tyto operační postupy mají různé názvy, ale u všech jsou odstraňovány a modelovány povrchní vrstvy rohovky (epitel) a laserový zákrok je proveden pod ním.

PRK

Tato metoda je z refrakčních laserových technik vůbec nejstarší. Epitel rohovky je odstraněn pomocí chirurgického nástroje, nebo s použitím kartáčku. Po laserové modelaci rohovky musí být oko kryto kontaktní čočkou. Nepříjemné pocity po operaci odezní řádově během tří až čtyř dnů, optimální vidění lze očekávat asi po měsíci či později.

NO TOUCH

Moderní metoda, při které se epitel neodstraňuje mechanicky, ale přímo laserem už v první fázi zákroku. Problém je ale v tom, že každý jedinec má individuální výšku epiteliální vrstvy, předem nezjistitelnou. Epitel se odstraňuje proto odhadem a konečné výsledky jsou značně nepřesné.

LASEK

Metoda, u které je lokálně použit koncentrovaný alkohol, který se aplikuje přímo na epitel. Po jeho sesunutí vzniká vrstva odumřelých buněk, zvaná lamela. Ta se po operaci nahrne zpět a funguje částečně jako kontaktní čočka, která se ve většině případů stejně na oko musí nasadit. Paradoxně může v některých případech tato "lamela" zpomalit celkovou dobu hojení.

EpiLASIK

U této techniky je pomocí speciálního přístroje shrnut epitel rohovky, podobně jako se shrnuje koberec. V případě, že se podaří zachovat nedotčený můstek, je možné na konci operace opět epitel vyrovnat a napnout na původní plochu. Opět se ale často používá krytí kontaktní čočkou.

Metody hloubkové

LASIK (NEOLASIK nebo LASIK OPTIMUM)

Nejpřesnější a nejbezpečnější metoda, používaná na všech špičkových zahraničních pracovištích. Principem je seříznutí tenké lamely na vrcholu rohovky a vytvarování rohovkového lůžka. Po této remodelaci hlubších rohovkových vrstev je lamela přiklopena zpět na původní místo. K jejímu přichycení stačí několik minut, není třeba ji přišívat ani povrch oka krýt kontaktní čočkou. Hojení oka je velmi rychlé a prakticky bezbolestné (několik hodin), zraková rehabilitace je prakticky okamžitá se stabilizací do několika dnů.Tento zákrok se v ČR někdy jmenuje také jako .

FEMTOLASIK (NEOLASIK HD, CRYSTAL LASIK, 6D DIAMANT LASIK)

Řezání lamely probíhá za použití femtosekundového laseru na principu fotodisrupce. Laserový paprsek je zaostřen do jednoho bodu a tkáň rohovky se okamžitě změní na plyn - doslova se vypaří. Tím vznikají drobné bublinky, které dále pomáhají v procesu oddělení tkáně. Nejlepší femtosekundové lasery dnes dokáží vytvořit bod o průměru pouhých dvou mikronů. Lamela tímto způsobem vzniklá je dokonalejší a hladší.  

ReLEX SMILE (NEOSMILE 3D,LASIK SMILE, LASIK FLEX)

Metoda využívající výhradně energie femtosekundového laseru. Nevytváří se klasická, otevřená lamela rohovky, ale femtolaser v hloubce rohovky vytvoří jakousi trojrozměrnou čočku. Ta je následně uvolněna od okolní tkáně a odstraněna řezem kolem tří milimetrů z rohovky pomocí pinzety. Výsledným efektem je ztenčení a oploštění rohovky v centru. Proto je tato operace vhodná výhradně pro korekci krátkozrakosti. Problém je, že není doposud možno individuálně tvarovat rohovku.

Jako pro piloty NASA

Zákroky se dělí také na standardní a individualizované. Při standadardních různí pacienti se stejnou dioptrickou vadou absolvují naprosto identický zákrok. Takto se dá bezproblémově odstranit běžná krátkozrakost, dalekozrakost a případně jejich kombinace s pravidelným astigmatismem. Vymodelovaný povrch je zcela souměrný, podobně jako klasické brýlové sklo.

Individualizovaný zákrok je procedurou "na míru" oku pacienta s využitím těch nejmodernějších technologií. Základem je využití maximálně přesné analýzy oka s celým komplexem vad. Tyto údaje jsou pak exportovány do řídící jednotky laseru. Díky tomu se dají odstranit všechny optické nedokonalostí. Pooperační výsledky dosahují zrakové ostrosti lepší než 100 procent.

Individualizované zákroky jsou známé pod názvy LASIK, PRK- CUSTOM VUE, NEOLASIK HD, LASIK PREMIUM nebo iLASIK - iDESIGN, který je u nás největší novinkou. Dosažené výsledky jsou natolik dobré, že jako jediná metoda je uznaná odborníky jako vhodná i pro piloty NASA. Tento typ naleznete v ČR na jediném pracovišti - v Refrakčním Centru Praha.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodiče ničí dětem zrak sami, říká oční lékařka

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama