reklama

Zarudlé oči: Co mohou znamenat a jak na ně?

Nevyspání, zánět, nebo signál horší nemoci?

Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud jste toho v posledních dnech moc nenaspali, není se čemu divit. Zarudlé oči však mohou mít zákeřnější příčiny.

Pokud se červené zbarvení očí nelepší ani po několika dnech, může jít o známku některých - a ne zrovna příjemných - nemocí.

Zánět vzniká snadno

Častou příčinou bývá zánět spojivek. Potrápit může nejen alergiky, ale každého z nás - a to v případě, že oko napadnou bakterie, viry, plísně nebo parazité. Příčinou zanícení spojivek mohou také být dráždivé chemické látky.

Doporučujeme: Téma:  Zrak a oční nemoci

Zánět očních spojivek, tzv. konjunktivitida může vzniknout různě. Zatímco zánět spojivek způsobený alergeny, jako je pyl či zvířecí srst, není infekční, k přenosu virové konjunktivitidy dochází naopak velmi snadno. Vedle přímého kontaktu lze toto onemocnění takzvaně "chytit" rovněž prostřednictvím předmětů osobní hygieny, ke kterým patří například ručník. Je-li virovým zánětem spojivek nakaženo dítě, nemělo by po dobu ochoření navštěvovat školní zařízení či dětská hřiště.

Odlišné příznaky odhalí původce

Začervenání oka není jediným projevem, který zánět spojivek může doprovázet. Potrápit vás může také:

  • zvýšené slzení
  • pocit písku v očích
  • pálení a svědění oka
  • otok víčka
  • hlenohnisavý výtok slepující víčka,
  • zduření uzlin
  • teplota až horečka
  • přecitlivělost na světlo

Je-li příčinou zánětu spojivky bakteriální původce, například streptokok, stafylokok, meningokok nebo gonokok, dochází ke tvorbě hustého hnisavého sekretu, otoku víček a zvětšení lymfatických uzlin. Konjunktivitida způsobená viry se obvykle projevuje pocitem písku v oku a zvýšeným slzením. Pro alergickou variantu této potíže je zase typické svědění, pálení, nadměrné slzení oka a otok víček. Postižení je v takovém případě oboustranné a často bývá sezónního charakteru.

Problém mimo oko

V některých případech může být zarudlé oko pouze doprovodným příznakem jiného závažného onemocnění. Příkladem může být revmatoidní artritida, systémový lupus, Crohnova choroba či Kawasakiho syndrom, což je akutně vznikající horečnaté onemocnění, při kterém dochází k zánětu stěny malých a středně velkých tepen  zejména u dětí do čtyř let..

Jiný viník, jiná léčba

  • Terapie zánětu spojivek závisí na původci onemocnění. Pokud jde o zánět bakteriální, je na místě podávání antibiotik, a to buď lokálně v očních kapkách či mastech, nebo celkově.
  • Virovou konjunktivitidu vyléčíme symptomaticky za použití studených obkladů a přílišného nezatěžování oka, výjimečně za pomoci virostatik.
  • Základem terapie alergického zánětu spojivek je vyvarování se daného alergenu a užívání léků, které zmírňují projevy alergie.

(veri)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kamarádka nemůže otěhotnět? Tyhle věci jí neříkejte

Plastika pod stromečkem? Nedejte se nachytat!

 

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama