reklama

Plastiku pod stromeček? Nedejte se nachytat!

Levná plastika vás může přijít pořádně draho.

Foto: Isifa/Thinkstock

Před Vánocemi se to na internetu jen hemží nabídkami na extrémně levné estetické procedury, které slibují úsporu až desítek tisíc korun. Uvažujete taky o takovém dárku?

Už za pár stokorun lze koupit třeba poukaz na kryolipolýzu nebo bezoperační lifting. Odborníci však upozorňují, že se na českém trhu hojně vyskytují padělky certifikovaných lékařských procedur, které v lepším případě neúčinkují, v horším pak mohou pacientovi dokonce uškodit.

Věřte pouze lékařům

Varovným signálem by pro zákazníky mělo být především to, že estetický zákrok nenabízí klinika, ale kosmetický salon nebo studio. "Nechali byste kosmetičku vytrhnout vám zub nebo léčit srdce? Pravděpodobně ne. Ze stejného důvodu byste ji neměli nechat se k vám přiblížit s jehlou, ať už jde o aplikaci botoxu nebo korekci vrásek dermálními výplněmi. Totéž platí pro ošetření medicínskými přístroji. Vždy vyhledávejte pracoviště, kde tato ošetření vykonávají lékaři," říká dermatoložka MUDr. Helena Reisingerová.

Doporučujeme: Pozor! Zfušované plastiky: Častější než byste řekli

V akčních nabídkách na internetu lze narazit  dokonce i prémiové lékařské techniky, které však nabízejí kosmetické salóny a studia. Například metodu neinvazivního liftingu Thermage  ale ve skutečnosti provádějí pouze lékařské špičky renomovaných světových klinik estetické medicíny, jako například vyhlášená švýcarská Clinic Lémanic, britská CMA Lasers či pražská klinika Mediestetik. Ostatní jsou jen napodobeniny.

Jde o vaši bezpečnost

"Stejná situace je s kryolipolýzou, tedy redukcí tuku chladem, na níž se také snaží spousta firem přiživit, přestože nedisponují patentovaným a certifikovaným přístrojem," upozorňuje doktorka Reisingerová.

Na takové nabídky by si měli dát zákazníci podle lékařky pozor, protože nikdo nemůže zaručit jejich bezpečnost. Chcete-li tedy darovat někomu z vašich blízkých zkrášlující proceduru, měli byste se při výběru držet několika vodítek, které vám pomohou rozpoznat solidní zařízení od těch druhých.

Varovné znaky

Kromě odborné lékařské kvalifikace a hygienického zázemí by vás mělo varovat hned několik dalších znaků.

Zaměření, reference, obchodní rejstřík: Pokud o salonu, kde se chystáte proceduru koupit, neví obchodní rejstřík ani Google, něco není v pořádku. Důvěřujte pouze ověřeným a důvěryhodným institucím s historií a s množstvím pozitivních referencí. Věřte pouze institucím, z nichž je patrné jasné medicínské zaměření. Pokud salon kromě údajné kryolipolýzy nebo laserových ošetření ještě lepí řasy, nabízí kadeřnické služby a provádí manikúru, velmi pravděpodobně nejde o zdravotnické zařízení a jakékoliv zdravotnické služby zde poskytované jsou velmi diskutabilní.

Prostory a jejich hygiena: Stejnou nápovědou mohou být prostory, například pokud studio sídlí ve sklepě či v garsonce bytové jednotky. K jakémukoliv estetickému ošetření je totiž potřeba perfektně čisté a hygienické prostředí.

Certifikát nebo úřední schválení: Chystáte-li se zakoupit ošetření přístrojové, vždy chtějte vidět certifikát. Rozpoznáte tak například falešné napodobeniny kryolipolýzy Zeltiq CoolSculpting nebo ošetření radiofrekvenčním liftingem Thermage. Pokud pracoviště k přístroji certifikát, schválení FDA nebo obdobných úřadů v rámci EU nemá, pravděpodobně jde pouze o alternativu daného ošetření nebo o přístroj zakoupený kdesi na asijském trhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kuriózní výsledky plastiky: Bez pupíku a bez bradavek

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

Co všechno léčí chlad: Ekzém, lupénku i hemoroidy

  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama