reklama

Zápach z úst? Zbavte se ho jednou provždy

Jen společenský průšvih? Zápach z úst může být i nebezpečný.

Foto: Isifa/Thinkstock

Čištěním zubů to začíná, ale někdy bohužel nekončí. Jak se zbavit páchnoucího dechu?

Nepříjemný zápach z úst může být způsoben dietní chybou, zkaženým zubem, ale také metabolickou poruchou. Kromě toho je i tvrdým společenským oříškem. Dotyčný jedinec často o svém problému neví a jeho okolí ze strachu mlčí. Proto je důležité odhalit příčinu zápachu a zbavit se ho jednou provždy.

Společenské tabu

Lidé si odnepaměti neradi sdělují nepříjemné zprávy. V případě nelibé vůně linoucí se z úst dotyčného jedince tomu není jinak. Zápach z úst může být způsoben požitím aromatického jídla, kouřením či nadměrnou konzumací alkoholu, ale také může signalizovat vážnou chorobu.

Doporučujeme: Téma: Zuby a hygiena

I z těchto důvodů bychom dotyčnému měli nepříjemnou zprávu opatrně sdělit. Problémem bývá, že sám postižený o nepříjemném zápachu neví. Pokud si nejste jistí, zda váš dech voní svěže jako horský vánek, nebo spíše nevábně zapáchá, můžete vyzkoušet jednoduchý test. Olízněte vnitřní stranu zápěstí zadní částí jazyka a počkejte několik vteřin, než slina zaschne. Pokud vaše zápěstí nepříjemně zapáchá, je velmi pravděpodobné, že páchne i váš dech.

Desatero špatného dechu

  1. Kouření. Cigaretový kouř obsahuje mnoho chemických látek, které nepříjemně zapáchají. Kouř však také vysušuje dutinu ústní, čímž k zápachu rovněž přispívá.
  2. Špatná hygiena dutiny ústní. Nedostatečná péče o chrup je jedním z nejčastějších důvodů špatného dechu. Zápach způsobují bakterie, které se hromadí v podobě zubního plaku. Situaci ještě zhoršuje přítomnost zubního kazu, zánětu dásní a dalších chorob dutiny ústní.
  3. Potraviny a nápoje. Nepříjemné vůně typicky způsobují aromatické pochutiny, jako je česnek, cibule či rybí maso. Z nápojů je na vině především káva a alkohol.
  4. Sucho v ústech. Sliny pomáhají omývat nečistoty z dutiny ústní, proto je jejich nedostatek provázen výrazným zápachem z úst. Nedostatek slin způsobuje dehydratace, kouření či autoimunitní choroby.
  5. Infekce. Infekce dutiny ústní, horních i dolních cest dýchacích může způsobit nepříjemný zápach. Nejčastěji se jedná o záněty dásní a hnisavé angíny.
  6. Refluxní choroba. Návrat žaludeční šťávy do jícnu bývá taktéž spojen se zápachem z úst. Zápach bývá větší po ránu, protože návrat šťáv je častější v noci, kdy člověk leží ve vodorovné poloze.
  7. Selhávání jater a ledvin. Oba orgány jsou důležité pro očišťování těla od odpadních látek, které se v případě poruchy jejich funkce hromadí v organismu. Ty jsou poté ve zvýšené míře vydechovány plícemi a stojí za nevábnými pachy linoucími se z dutiny ústní.
  8. Žaludeční vřed. Žaludeční vřed a porucha vyprazdňování žaludku u diabetiků také někdy způsobují zápach z úst.
  9. Cukrovka. Neléčená cukrovka vede ke zvýšené tvorbě acetonu, který je vydýcháván plícemi. Dech postiženého připomíná nasládlou vůni kvašeného ovoce.
  10. Nádory. Nádorové bujení v dutině ústní, hltanu či hrtanu také často způsobuje nevábnou vůni dechu.

Tipy pro svěží dech

  • Základní prevencí zkaženého dechu je dostatečná hygiena zubů a dutiny ústní. Čistěte si zuby nejméně dvakrát denně, ráno a večer. Používejte pastu s obsahem fluoridu pro lepší prevenci zubního kazu. Nezapomínejte na pravidelnou výměnu zubního kartáčku každé 2-3 měsíce. Nezbytnou součástí péče o chrup je mezizubní kartáček a nitě.
  • Jako účinný doplněk můžete používat i ústní vodu. Techniku čištění a volbu vhodných pomůcek s vámi jistě probere váš zubní lékař nebo dentální hygienista.
  • Pokud nosíte snímatelnou zubní protézu, nezapomínejte ji na noc vyndávat a před každým nasazením pečlivě očistit.
  • Nepodceňujte preventivní prohlídky u zubního lékaře. On může být první, kdo zjistí nepříjemný zápach z vašich úst. Pokud nebude příčina zápachu z důvodu onemocnění ústní dutiny, odešle vás k praktickému lékaři.
  • Před návštěvou společnosti si dávejte pozor na aromatická a silně kořeněná jídla. Omezte sladké nápoje, protože cukr v nich obsažený je živnou půdou pro bakterie v ústní dutině. Také je vhodné snížit příjem alkoholu, kávy a cigaret. Aby vaše dutina ústní nebyla suchá, pijte dostatek čisté vody. Pro každý případ u sebe noste balíček mentolových žvýkaček.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kvalitní zubní péči pojišťovny nehradí, říká zubař

Jak být plodnou Superženou: Když mozek zruší blok

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

 

 

reklama
reklama
reklama