reklama

Už jsou tady zase pyly. Jak se jim ubráníme?

Alergie se objevuje náhle, většinou nás zaskočí. Přichází období sezónní alergické rýmy

alergie
alergie | Foto: Isifa/Thinkstock

Alergie jsou přemrštěnou imunitní reakci, při níž se z bílých krvinek uvolňuje tzv. histamin a způsobuje zúžení průdušek, kopřivku a podobně.

U dětí začínají alergie většinou ekzémem v útlém věku, s nástupem puberty se přidává sezonní pylová podoba a postupně často i astma. U dospělého není průběh takto předvídatelný a může začít přímo astmatickým záchvatem.

Šířící se problém

Tohoto nepříjemného onemocnění v poslední době přibývá - alergiemi trpí dle výzkumů 30% dětí a každý pátý dospělý.Zatímco alergická  reakce na potraviny je uváděna u 5% dětí a 3 % dospělých, u astmatu je to již 10%  dětí a 5% dospělých.

Prokazatelný vliv má životní prostředí, strava., pohodlný způsob života a bohužel i geny, které mohou za vznik alergií až ze svou třetin. Pokud alergií již trpíte, neznamená to, že se jí nezbavíte po celý život. Často stačí odstranit ze svého okolí alergen a dodržovat lékařem doporučený režim, v těžších případech pomáhají vakcíny a injekce. V případě nejčastějších pylových alergií řeší problém volně prodejná antihistamika.

Trapič měsíce

Tak, jako " potravinový" alergik zná potraviny, kterým se musí vyhýbat, " pylový"alergik ví, která rostlina je pro něho v době květu nebezpečná. Problémy začínají již na jaře a odcházejí s podzimem, bohužel tedy přetrvávají po většinu příjemných teplejších dní.

V březnu je třeba dávat pozor na vrbu, olši a lísku, v dubnu na břízu, topol, jalovec, jasan, v květnu již kvetou trávy, všudypřítomná řepka olejná a pampelišky, červen přináší květy kopřivy, lípy, bezu a zrající žito, o prázdninách až do prvního měsíce nového školního roku se opět hlásí některé druhy trav, kopřivy, pelyněk a kukuřice.

Protože každý alergik zná „své" období, je schopen se vyvarovat velkým problémům a s nemocí účinně bojovat.


Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama