reklama

Puberťák má hysterák: Podívejte, jak to vypadá!

Hysterie je hluboce zakořeněná porucha psychiky. Ale pozor - nepodceňujte hysterické chování u dětí! To totiž může vést k zafixování nepříjemných mechanismů i tam, kde se nemoc v plné míře nerozvinula.

Puberťák
Puberťák | Foto: Profimedia.cz

Hysterie je hluboce zakořeněná porucha psychiky. Ale pozor - nepodceňujte hysterické chování u dětí! To totiž může vést k zafixování nepříjemných mechanismů i tam, kde se nemoc v plné míře nerozvinula.

Hysteričtí lidé bývají okouzlující, tolerantní, usměvaví, pozorní a obětaví. Ovšem jen do chvíle zlomu. Pak se rázem změní ve sprostého, krutého hulváta, který deptá okolí nesmyslnými obviněními. Ve vztazích musí být středem zájmu, prahne po uznání a ocenění, nesnáší kritiku. Potřebuje neustálé konflikty a smiřování - kroky k němu však čeká od protějšku. Tomu nakonec velkoryse odpustí to, co sami vyvolali.

Obvyklou příčinou hysterie je úzkost, která se vytvořila při konfliktech v pubertě. A jak hysterii čelit? Pokud jde o případného partnera, rychle pryč, dokud máte čas! Když se vám ovšem narodí dítě s touto poruchou, prchat nelze. Musíte se smířit s tím, že budete čelit velkým problémům. A rozhodně budete potřebovat odbornou pomoc. Jako léčba se ukazuje nejúčinnější kombinace psychoterapie a sedativ.

Odhalte ji včas!

Hysterické rysy lze v chování diagnostikovat už v útlém školním věku. Postižené děti jsou neukázněné: zbrklé a přitom nedbalé a nepořádné. Tyranizují rodiče i kamarády. Dokážou trápit mámu předstíranou nemocí, aby si vynutily pozornost nebo soucit. Nejlepšího kamaráda obviní „ze zrady", aniž by k tomu zadal jakýkoliv důvod.

Puberta probíhá u těchto dětí bouřlivě a fixují se při ní hysterické vztahy k rodičům. Dospívající holčičky zaujímají v drtivé většině k matkám vztah trvale nepřátelský a protestní, zatímco vůči otcům zůstávají neutrální. Hysteričtí chlapci se stávají na mamince závislí, jako by se jim nechtělo dozrát a opustit její ochranu. Postupně ji tak vmanévrují do svých rozhodování včetně výběru partnera.

Trapnost jim vyhovuje

Okolo šestnáctého roku se hysterické projevy manifestují v plné šíři. Postižený adolescent postrádá pocity trapnosti, proto se ztrapnění neobává. Naopak, vynucuje si pozornost především tam, kde to není vhodné, případně od lidí, kteří se k tomu nemají. Jeho životní hodnoty jsou zdeformované, rozpoznávací schopnosti změněné.

Nečekaná dramatická událost nebo katastrofa, případně přímá účast na smrti nebo těžkém zranění mohou vyvolat hysterickou reakci i u zdravého, leč přecitlivělého jedince. Pokud nezvládne událost na plné vědomé úrovni, dostanou se ke slovu nižší podkorové mechanismy a dochází k nepřiměřené, směšné či trapné reakci.

Jak to vypadá, můžete sledovat na naší ukázce. Video (zdroj: youtube.com) natočil zlomyslný mladší sourozenec poté, co se jeho starší bratr dozvěděl, že mu matka zrušila účet na hře World Of Warcraft…

zdroj: vsemocnahysterie.estranky.cz, ondra.vanis.cz

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama