Úplně vážně: Umíte si umýt ruce? 2x denně nestačí
Trocha špíny nevadí! Přehnaná hygiena vede k alergiím a ruce stačí mýt 2x denně, slyšíme občas. To si ale koledujete!
Trocha špíny nevadí! Přehnaná hygiena vede k alergiím a ruce stačí mýt 2x denně, slyšíme občas. To si ale koledujete!
Nemýt si ruce znamená pěstovat si milióny bakterií a virů. Zvlášť nyní, v období hrozících epidemií virových nákaz.
Akce čisté ruce v Česku selhala
"Viry se dostávají do do těla nejen kašláním nebo líbáním, tedy horními cestami dýchacími. Stačí běžná klávesnice od počítače, nádobí nebo tyč v tramvaji. "Viry se na pevných materiálech udrží živé až několik dní," připomíná Mgr. Hana Bílková Fránková, vedoucí Centra klinických laboratoří ze Zdravotního ústavu Ostrava.
Nedostatečná hygiena rukou je proto je vysoce nebezpečná. Přitom podle průzkumů její zásady nedodržuje v Česku až 40 % lidí. Přes "špinavé" ruce se můžete nakazit vážnými nemocemi.
Doporučujeme: Chřipka: Způsobuje ji očkování? Novinka v prevenci!
"Jsou to žloutenka typu A, virové průjmové onemocnění (zejména rotaviry, noroviry), virové infekce dýchacích cest (např. chřipka), onemocnění vyvolaná bakterií Escherichia coli (kontaktem se syrovým masem, nebo hlínou a zprostředkovaně tedy i ovocem, zeleninou), shigelióza a dalšími," vypočítává Hana Bílková Fránková.
K jídlu bez bez mýdla? Ne!
"Samotnou mě překvapilo, jak velká část lidí rezignuje na mytí rukou před jídlem. Často se v ordinaci setkávám s onemocněními, která se přenáší právě nedostatečnou hygienou. Dokladem této situace je i nedávný zvýšený výskyt žloutenky typu A. Onemocnění potkalo v drtivé většině lidi mimo rizikové skupiny," potvrzuje MUDr. Eva Charvátová, praktická lékařka z Prahy.
Z ankety dále vyplynulo, že přes 86 % lidí si myje ruce častěji než 5x denně. Více než 81 % respondentů si ruce umyje i po cestě veřejnou dopravou.
Ovšem po příchodu z venkovního prostředí si ruce myje už jen 60 % respondentů a po kontaktu s kočkou nebo psem dokonce jen 50 % dotázaných.
K umyvadlu by měla cesta vést nejen po každé, použití toalety, ale po úpravě syrového masa, ryb, vajec, při vaření, po úklidu v bytě, po mazlení s domácími mazlíčky.
Jste nachlazení? Opláchněte důkladně ruce po kýchání, smrkání, kašlaní. A také, když ošetřujete nemocné dítě, vynášíte odpadky nebo přebalujete potomka.
Zásady správného mytí rukou
Možná vám to bude připadat přehnané, ale i na mytí rukou existuje správný postup. Mgr. Hana Bílková Fránková ze Zdravotního ústavu Ostrava vypočítává:
- Nejdřív sundejte šperky, hodinky. Pod jejich plochou se rády drží bakterie. Bez nich si můžete ruce v pohodlí omýt až k předloktí.
- Opláchněte důkladně teplou vodou. Naneste mýdlo (nejlépe tekuté, na tuhých mýdlech, především na veřejných toaletách mohou přežívat bakterie) velmi důkladně po celé ploše dlaní a začněte třít dlaněmi o sebe.
- Postupně omývejte prsty a hřbety dlaní, nezapomeňte na bříška prstů, meziprstní plochy.
- Místem, které je velmi rizikové a zapomíná se na něj, je prostor pod nehty. Ideálně k důkladné hygieně poslouží malý ruční kartáček. Po alespoň 20 vteřinách čištění opláchněte mýdlo z rukou.
- Pro osušení používejte pouze vlastní ručník nebo jednorázové papírové utěrky. Výzkumy zjistily, že používáním horkovzdušných sušičů (ty by měly být zapnuty alespoň po dobu 30 sekund) se mohou bakterie šířit do značné vzdálenosti (až do 2 metrů).
- Nový typ osušovače, který za 10 vteřin stáhne vodu extra silným proudem vzduchu, však lze používat bez obav i v potravinářských a zdravotnických zařízeních.
Kromě hygieny nezpomínejte také na očkování! Jak proti žloutence, tak proti chřipce se určitě vyplatí, potvrzuje Hana Bílková Fránková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Střevní chřipka může zničit antikoncepci. Co pomáhá?
Příšerný strach z porodu? Poradíme, jako ho zvládnout!
Varování: Vaše děti hloupnou, protože nečtou!