Příšerný strach z porodu? Poradíme, jako ho zvládnout!
Porod patří k nejsilnějším zážitkům v životě ženy. Strach z něj je přirozený, dá se ale udržet pod kontrolou. Poradíme vám, jak na to.
Porod patří k nejsilnějším zážitkům v životě ženy. Strach z něj je přirozený, dá se ale udržet pod kontrolou.
Téměř všechny ženy se porodu bojí. Většina nastávajících maminek se snaží získat co nejvíc informací. Vyptává se známých a příbuzných, a ti ji většinou vyděsí k smrti...
Naštěstí s osvětou tento problém ustupuje. "S nepřiměřeným strachem rodiček se v poslední době setkáváme méně, než tomu bylo před několika lety. Z porodu má velký strach odhadem asi 60 % rodiček," říká lektorka předporodních kurzů Irena Nebeská z brněnského centra Devítka.
Nadměrný strach může uškodit
Ženské tělo se na stresovou situaci porodu připravuje řadou fyziologických změn po celé těhotenství. "Porodní činnost, délka porodu, ale i náhlé příhody představují fyzickou a psychickou zátěž, která vyvolává v organismu ženy stresovou reakci. Ta se projevuje úzkostí, strachem, bledostí, pocením, zvýšením krevního tlaku. Žena může zvracet nebo mít pocit na zvracení. Všechny tyto příznaky způsobuje zvýšená hladina hormonů katecholaminů, hlavně kortizolu, jehož hladina v krvi při porodu kulminuje," vysvětluje lékařka Radka Bočánková.
Více o strachu z porodu se dozvíte na Babyweb.cz.
Na určitou dávku strachu je organismus ženy přizpůsobený, pokud ale strach přesáhne míru, může průběh porodu velmi zkomplikovat. Vysoká hladina kortizolu způsobí poruchu děložní činnosti a sníží průtok krve placentou. Plod je pak nedostatečně zásoben kyslíkem, což se projeví při kardiotokografickém monitorování.
Čeho se vlastně bojíte?
Většina rodiček se bojí porodních bolestí, vstupu do neznáma, změny v jejich životě či průběhu porodu obecně: budou-li se ovládat, budou-li mít dost sil, nezklamou-li partnera..
Čtěte také: Příběh mého porodu: Málem jsem se při něm rozvedla
"V podstatě nelze říci, že strach z porodu má u všech žen jediný společný primární zdroj. Strach z porodu u každé ženy může souviset s jejími osobnostními charakteristikami, současnou situací či životní historií," potvrzuje psycholožka Petra Vondráčková.
Je ale zbytečné panikařit, se strachem se dá totiž pracovat i ve prospěch rodičky. Poradíme vám, jak na to.
Bojím se bolesti
Snášení porodní bolesti je velice individuální a rozdílně je dokonce popisuje i tatáž žena v závislosti na době uplynulé od porodu. Ano, porod bolí. Je to způsobeno svalovými stahy dělohy a roztahováním děložního hrdla. K tomu všemu musí dojít, aby mohlo miminko projít porodními cestami.
Příroda ale ženy obdařila schopností tyto bolesti snášet. Jejich tělo v okamžicích silné bolesti produkuje endorfiny, které ji tlumí. Stres a strach však účinek endorfinů blokují. Pamatujte proto na to, že čím větší klid zachováte, tím snáz vaše vlastní tělo překoná bolest. Ta se dá navíc velmi účinně tlumit farmakologicky.
Bojím se neznáma i nové role
Prvorodičky se také bojí situace, o které ví vše jen teoreticky. Některé ženy se informacím o porodu systematicky vyhýbají, aby si "nepřidělávaly starosti", jiné se o něj zajímají až přehnaně moc. Nejlepší je zlatá střední cesta: strach z kroku do neznáma zmenšíte, budete-li vědět, co se s vámi při porodu děje. Klidně se ale ušetřete znalostí všech možných komplikací - to je záležitost lékařů.
Porod však není jen okamžik zrození, jde také o chvíli, kdy za dítě přebíráte celoživotní zodpovědnost. Stáváte se matkou, najednou už nejste na světě jen sama za sebe. I z této role mají mnohé prvorodičky přirozený strach. "Právě tento aspekt porodu, obava, zda novou změnu zvládnu já i můj partner nebo zda budu dobrou matkou, může být u mnoha žen v pozadí nadměrného strachu z porodu," potvrzuje psycholožka Petra Vondráčková.
Pracujte se svým strachem
Ať už se bojíte bolesti, odpovědnosti nebo neznáma, s přirozeným strachem se dá pracovat. Podnikněte několik kroků k tomu, aby byl váš strach přirozeně zdravý:
- Opatřete si dostatek informací o průběhu porodu, ale nepřehánějte to. Ideální je navštěvovat přípravné porodní kurzy nebo si koupit publikaci věnovanou porodu. Když budete vědět, co můžete čekat, budete během porodu méně překvapena a vystrašena. Vyhněte se však historkám svých známých. Popisování padesátihodinového porodu nic kladného nepřinese, zbytečně jen budete svůj strach posilovat.
- Sdílejte pocity s partnerem. Mluvením o svých obavách uvolníte vnitřní napětí.
- Mějte na paměti, že porod trvá průměrně 14 hodin a že většina této doby je relativně snadná první fáze porodu. To není nekonečně dlouho. A nezapomeňte ani na to, že většina žen úspěšně porodila před vámi.
- Myslete na to, co bude následovat po porodu: vzpomínky na bolest vymaže euforie z prvního pohledu na miminko. Představte si sebe s miminkem na bříšku, po porodu na sebe budete pyšná jako nikdy předtím.
- Vezměte si k porodu partnera či dulu: Ruka držící tu vaši a podpůrná slova porod ulehčí.
- Je strach opravdu silný? Vyhledejte odbornou psychologickou pomoc.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále.