reklama

Co udělá v těle borelióza? Nebezpečí na 8. stupni

Jediná samička klíštěte naklade 3000 vajíček. Jsou všude, i ve městech, a máme doopravdy proč se jich bát.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na víkend je hlášená aktivita klíšťat na stupni 8, což je letos doposud nejvíc.  Určitě půjdete o víkendu ven - a stačí do městského parku. Tyhle krvežíznivé potvory jsou totiž opravdu všude - jedna samička klíštěte totiž klade běžně až 3 000 vajíček.

Možná vás už unavují varování před klíšťovou encefalitidou a doporučení nechat se proti ní očkovat. Je to sice na 100 % pravda, ale lidé to neradi slyší. Nejspíš proto je u nás proočkovanost jen asi 23 %, zatímco v sousedních zemích nejméně dvojnásobná.

Borelióza hrozí víc

Encefalitida ale není jediná nemoc, kterou nám klíšťata hrozí. Nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty je lymská borelióza, která je zároveň nejčastější nemocí pocházející ze zvířat. A dokáže s člověkem pěkně zatočit - následky mohou být celoživotní. V přírodě jsou rezervoárem borelií zejména drobní hlodavci, ale i větší zvěř, v domácnostech jimi mohou být i psi a kočky.

Doporučujeme: Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Očkování proti ní stále neexistuje a jedinou prevencí je včasné odhalení počátečních příznaků. Lidé většinou věří, že signálem nákazy je zarudlé místo na kůži zvané erythema migrans  často s bílým středem, které přetrvává po odstranění klíštěte. Je to pravda, ale nikoliv celá. Původcem nemoci nemusí být klíště, ale stejně tak kousnutí či štípnutí od hmyzu, ale také nemít zakousnuté klíště ještě neznamená, že boreliózu nemáte.

Na co si dát pozor aneb příznaky nemoci

Dvě třetiny pacientů  (asi 67 %)  tuto červenou skvrnu vůbec neměli. Zostražitět byste však měli, pokud na vás skočí jarní chřipka - počáteční příznaky v prvních dvou týdnech jsou totiž podobné. A pozor si dejte, jestliže na sobě shledáte některý z těchto příznaků, seřazených podle toho, jak je pozorovali sami nemocní:

  • bolesti velkých kloubů kolen, ramen a kyčlí  (71 %)
  • bolesti drobných kloubů - klouby na prstech  (49 %)
  • stěhovavé bolesti v kloubech a kostech  (52 %)
  • bolestivá (49 %) a ztuhlá (58 %) šíje, svalové záškuby (46 %)
  • brnění páteře a končetin (55 %), mravenčení (58 %)
  • tlak a bolest v hlavě (56 %), nepřekonatelná únava (62 %), úzkost (54 %)
  • výpadky paměti (54 %) a poruchy spánku (52 %)
  • oční problémy - pálení, slzení (62 %)

Jaká jsou stádia boreliózy?

Lymskou boreliózu celkem dobře léčit antibiotiky. Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokážou schovat do pojivých tkání, a působení antibiotik se tak vyhnout . V tomto "úkrytu" pak mohou vydržet klidně i několik let.

Nejpozději po 3 měsících nastává druhá fáze nemoci, kde již hrozí vážné nervové nebo srdečně-cévní poruchy. Dobrou šanci na uzdravení má i nemocný s rozšířenou infekcí, neboť bakterie dosud nenapadly imunitní systém (přestože u části nakažených již v této fázi nemoc propukne v plné síle - k typickým potížím patří zánět kloubů, nervů nebo svalů, horečka, bušení srdce, pocit pálení a mravenčení a další neurologické potíže.

Náš tip: Zápal mozku lze chytit i na letišti v Praze, říká lékař

Nejtěžším stádiem nemoci je chronická infekce, kdy je imunitní systém natolik oslabený, že se nedokáže bránit běžným virózám, dochází k aktivaci herpetických virů a časem se přidávají další chronická onemocnění. U těch, kdo mají dispozice k autoimunitním chorobám, nastává rychlý rozvoj onemocnění. Další nepříjemný problém představují neuropatie (postižení nervů projevující se bolestivostí, brněním, pálením, svěděním přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí). Chronický zánět mozku pak vede k poruchám krátkodobé paměti, snížené schopnosti koncentrace a prostorové dezorientaci.

Jak se bránit?

Noste oblečení z hladké světlé látky - lezoucího agresora sice neodpudí, jak se často věří, ale aspoň ho snadno odhalíte. Použijte repelent jak na kůži, tak na oblečení, zejména od kolen níže. Po návratu domů si pečlivě prohlédněte celé tělo.

"Nejčastěji se paraziti uvelebují v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima a u dětí na hlavě (mezi vlasy). Mohou se však zachytit kdekoliv, včetně intimních míst. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může po těle napadeného pohybovat delší dobu (několik hodin), než se definitivně zahryzne," připomíná Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz.

... a máte to na háku

Velmi efektivním způsobem odstraňování těchto parazitů jsou háčky na klíšťata. Použít se dají na kterékoli části těla, přičemž nedochází k uvíznutí hlavičky zavrtaného členovce v kůži, ani ke stlačení či prasknutí nasátého klíštěte, což omezuje přenos  infekce. Odstranění je velice rychlé (trvá několik sekund) a nebolestivé. Před vyjmutím klíštěte i po něm je dobré použít na ránu dezinfekci, jako je třeba Ixoderm.

Více o borelióze se dozvíte ZDE.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Klíšťata měla hostinu. Co dělat, abychom nic nechytli

Všechno je jinak! Pravdy o jídle, které už neplatí

Co udělá stres s vaším tělem? Zestárnete o 10 let

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama