reklama

Sluneční brýle mohou ničit oči. Jaké rozhodně nebrat?

Sluneční brýle se staly módním doplňkem. Často tak zapomínáme, že jejich původní účel je zdravotní: chránit oči. Některé dělají pravý opak!

Foto: Žena

Sluneční brýle se staly módním doplňkem. Často tak zapomínáme, že jejich původní účel je zdravotní: měly by především chránit oči a jejich okolí před ostrým zářením.  

Víte, že dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice? Sluneční záření také může být příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivky.

Proč nosit brýle?

Už krátkodobý pobyt na slunci může způsobit zánět rohovky (fotokeratitidu), což vás na několik dní "vyřadí z provozu" a navíc opravdu dost bolí. Problém si můžete způsobit také na čočce - jde o jednu z mála částí lidského těla, která nemá schopnost regenerace. Stejně tak si můžete nevratně poškodit i sítnici.

Při přímém pohledu do slunce je intenzita světla dopadajícího na sítnici tak vysoká, že může dojít k vypálení díry. Bolest přitom nepociťujeme, poškození se pozná až za několik hodin. Do dvou týdnů se v popáleném místě vytvoří jizva, která pak spolu se zhoršením vidění přetrvává celý život a nedá se vyléčit ani odstranit.

Doporučujeme: Téma: Péče o zrak

Sluneční záření také urychluje stárnutí kůže, což vede ke vzniku vrásek a mohou se objevit časné pigmentace. Stejně jako jinde na kůži, mohou se i na víčkách vyskytovat nádorová onemocnění, pro která je UV záření rizikovým faktorem.

Ne všechny chrání

Během letních měsíců nosí sluneční brýle až 97 % Čechů. Většina z nich ale upřednostňuje cenu před kvalitou a riskuje tím poškození zraku. Každé sluneční brýle svit oslabí, ale ne všechny brýle chrání zrak dostatečně. Nekupujte ty levné bez příslušného certifikátu.

"Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku," vysvětluje MUDr. Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní UV filtr, který však nesouvisí s barvou skel. Kvalitní UV filtr mohou mít i brýle se světlými skly. A naopak tmavé brýle jej mohou postrádat. Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být uvedeny přímo na brýlích či etiketě výrobku.

Do auta? Na sport? Do města?

"Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři," připomíná primář Stodůlka.

Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče se však nehodí - zkreslují obraz a  mohou se tak stát příčinou dopravní nehody. "Do auta jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů," vysvětluje MUDr. Pavel Stodůlka.

Znáte "vnitřní brýle?"

Sluneční brýle přitom nemusí být jediným řešením ochrany zraku před sluncem. Kromě slunečních brýlí lze využít i kontaktní čočky s UV filtrem. Ty sice pomáhají chránit před škodlivými paprsky, ale nekryjí celý povrch oka a citlivou kůži víček.

Chránit oči je možné i pomocí potravinových doplňků, které zvyšují odolnost zraku proti slunečnímu záření. "Oslňování slunečním světlem, světly automobilů a práce na počítači představují každodenní zátěž pro lidský zrak. Odolnost očí vůči těmto škodlivým vlivům napomáhá zlepšit  Gemioptal. Chrání sítnici proti slunci a některým nemocem, zlepšuje ostrost vidění a zrychluje zotavení zraku po ozáření," dodává doktor Stodůlka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Operace šedého zákalu: Video s detaily!

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

reklama
Doporučené recepty
    reklama