reklama

Operace šedého zákalu: Video s detaily!

Šedý zákal je jedním z nejčastějších očních onemocnění, ale dá se docela snadno odstranit. Jak? Na to se podívejte na videu.

Foto: Thinkstock

Šedý zákal je jedním z nejčastějších očních onemocnění, ale dá se docela snadno odstranit. Jak? Na to se podívejte na videu. 

Operace šedého zákalu patří k nejčastějším zákrokům - i u nás se tisíce lidí chtějí zbavit zamženého, zakaleného vidění a mít zase bystrý zrak  Pokud o této operaci uvažujete i vy, podívejte se, co vás čeká a jak se to dělá.

Nová čočka odstraní i další vady

Šedý zákal se dá totiž operativně odstranit díky výměně poškozené oční čočky za novou, umělou. Tak lze vidění dokonale obnovit. Výhodou je, že umělá nitrooční čočka zůstává stále čirá, vůči oku je šetrná a pacientům po operaci slouží po celý zbytek života.

Umělá oční čočka nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky. Navíc dokáže zároveň odstranit různé další oční vady, záleží na typu použité umělé oční čočky. 

Při kataraktě, jak se šedému zákalu odborně říká, dochází k takovým změnám oční čočky, že člověk pozoruje svět jako přes zamlžené sklo. Jeho zrak se zhoršuje a také vnímání barev neodpovídá realitě.  Čočka totiž vlivem různých příčin (některé věda ani nezná) mění své složení.

Ultrazvuk nebo laser?

Uvnitř čočky jsou patrné kaskádovité bílé útvary, které mohou vzdáleně připomínat vodopády. Tyto patologické struktury způsobují pokles zrakové ostrosti, zejména do dálky, protože paprsky, které takovou čočkou prochází, jsou lámány do jiných míst na sítnici a jejich obraz rozluštěný mozkem je neostrý, rozmazaný, jako by se člověk díval přes mléčné sklo.

Doporučujeme: Téma:  Zrak

Celá operace se provádí pod operačním mikroskopem. Malým řezem chirurg zavádí do oka speciální mikrochirurgické nástroje. Zkalené jádro čočky se odstraňuje rozmělněním jádra čočky speciálním ultrazvukem a odsáváním částeček jádra vakuem a řízeným podtlakem z oka. 

Novější způsob využívá femtosekundový laser. Ten je až 10x přesnější než člověk a až o 96 % šetrnější než ultrazvuk. Do průhledného čočkového pouzdra, které v oku zůstává, potom operatér vloží speciální nitrooční čočku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete si dát operovat oči? Dejte si pozor!

Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama