Roztažený žaludek: Jak s ním zpět do normálu
Jak po svátcích zmenšit "roztažený" žaludek? Radí MUDr. Kateřina Cajthamlová.
Tabulka potravin
Glykemický index používá stupnici od 0 do 100. Čím vyšší hodnota, tím rychlejší vzestup hladiny cukru v krvi nastane. Ideální jsou pro nás potraviny s glykemickým indexem pod 55.
Řadíme mezi ně:
- Zelenina: hrášek, špenát, mrkev, rajčata, chřest, okurky, papriky, hlávkové saláty, avokádo, brokolice, zelí,
- ovoce: hrušky, pomeranče, broskve, meruňky, třešně, maliny, švestky,
- hořká čokoláda,
- čerstvé sýry typu žervé,
- ořechy,
- semínka,
- luštěniny,
- houby.
Vysoká glykemická zátěž hrozí u těchto potravin:
- Pečivo,
- sušenky,
- čokoláda,
- pečené brambory,
- vodní meloun,
- pivo,
- tvrdý alkohol,
- instantní výrobky,
- vařená mrkev,
- bramborová kaše,
- pšeničná mouka,
- smažené jídlo.
Nejdřív večeře, pak něco sladkého, když dojdou cukrovinky, přijde na řadu opět něco slaného, pravděpodobně brambůrky. A tak pořád dokola. Máte po svátcích "roztažený" žaludek? Poradíme vám, jak vše vrátit do normálu.
Pojďme si na začátek objasnit termín "roztažený žaludek". "Ten zůstává pořád stejný, pokud ho nemáte operativně zmenšený," vysvětluje MUDr. Kateřina Cajthamlová, odbornice na výživové poradenství a psychoterapeutka. Co tedy vězí za tím, že nikdy nemáme dost?
Honí vás "mlsná"
Mezi nejčastější novoroční předsevzetí patří právě hubnutí, ale v lednu se s ním jen těžko začíná, když máme za sebou svátky obžerství. Zcela běžně přes Vánoce přibereme až tři kilogramy. Zhubnout hned po nich je velmi těžké....
Doporučujeme: Sníte 10 tisíc kalorií za jediný den. A co pak s nimi?
"O svátcích nejde ani tak o nárazové přejídání, ale spíše o uždibování málo objemových vysokoenergetických pochutin. Konkrétně tedy sladké a tučné či slané a tučné. K tomu všemu si ještě přidejte nadměrnou konzumaci alkoholu," upřesňuje MUDr. Kateřina Cajthamlová.
Co se děje s tělem
A jsme u toho, proč se nám nedaří zasytit. Většina nezdravých tučných pochutin má totiž vysoký glykemický index (viz levý sloupec), tedy způsobí rychlý nárůst krevního cukru, což vede k rychlému vytrávení a neustálému pocitu hladu. Nejhorší jsou tedy sladkosti, tučná jídla a alkohol.
Tělo funguje nejlépe, když je hladina cukru v krvi stále stejná nebo podobná. Pokud je cukru v krvi příliš, mozek vysílá signál slinivce břišní, která okamžitě vylučuje inzulin, ten hladinu rychle sráží a dává tělu pokyn, že je třeba se najíst a dodat další cukr. Výsledkem je únava a neutišitelný hlad.
Chce to změnu
Jak už jsme psali, žaludek bez chirurgického zákroku zcela zmenšit nejde, ale když chytře zvolíte potraviny, které mají nízký glykemický index, tělo se dostatečně zasytí.
"Po svátcích na sebe musíme být přísní a nemlsat před jídlem, mezi jídly ani místo jídla. A zkuste vyřadit alkohol. Na jídelníčku by se měly objevit nízkotučně potraviny, více zeleniny. Zkrátka se vrátit k racionální stravě," doporučuje MUDr. Kateřina Cajthamlová.
Žaludek není popelnice
Měli bychom si uvědomit, že žaludek není popelnice a nelze do něj beztrestně cpát cokoliv, co nám přijde pod ruku. Když do sebe doslova naházíme obrovské množství potravin, nestihne si žqaludek uvědomit, že už v polovině měl dost. Roztáhne se a vás čeká nepříjemný pocit plnosti. Proto je první radou časté jedení menších porcí a během jídla si dejte pětiminutovou pauzu, aby měl žaludek čas si uvědomit svou plnost.
Jak se dá žaludek "stáhnout":
- Menší a častější porce.
- Na jídelníček zařaďte dostatek vlákniny. Buď ji lze koupit v tabletách, prášku, nebo volte vhodné potraviny, které ji tělu dodají přirozeně. Pochutnejte si na luštěninách, lněných semínkách, zelenině, oříšcích, květáku a cuketě. Vláknina vás zasytí na delší dobu.
- Déle žvýkejte.
- Po pěti soustech si dávejte minutu pauzu. Žaludku trvá přibližně 20 minut, než mu dojde, že už má dostatek živin a je plný.
- Když vás chytne pocit hladu, dopřejte si doušek vody nebo ovocného čaje. Hlad bývá převlečená žízeň. Sklenici nesladké tekutiny si dávejte před každým jídlem.
Nepřehlédněte: 3 tipy, jak si vyprázdnit žaludek (bez zvracení)
- Zatoužíte-li po sladkosti, vydržte deset minut. Uvidíte, že ve třech případech z pěti pocit přejde.
- Dopřejte si dostatek bílkovin, které napomáhají s tvorbou svalů. Na delší dobu vás potraviny plné bílkovin zasytí. Skvělé je bílé maso, tvaroh, vajíčka.
- Vytrvejte. Když vydržíte se správným jídelníčkem alespoň tři dny, uvidíte, že se váš žaludek "stáhne", respektive přestanete mít tak nekontrolovatelný hlad.
- Pokud vás chytne hlad, i když jste po obědě, vezměte si cokoliv mentolového. Žvýkejte, cucejte bonbony (bez cukru), nebo si ústa vypláchněte mentolovou vodou.
Je třeba operace?
Jistě jste zaznamenali, že silně obézním lidem se doporučuje bandáž žaludku, tedy chirurgické zmenšení orgánu. Operace se provádí laparoskopicky u pacientů do 200 kg, u větší hmotnosti se musí volit klasická operace.
Nečekejte však, že operace vyřeší vše za vás. Budou následovat pohovory s psychologem a nutričním poradcem, který vás na život se zmenšeným žaludkem připraví. Na výběr máte pevnou bandáž či takovou, která se dá časem regulovat. Ale berte na vědomí, že i sebedokonalejší bandáž se dá přejíst a žaludek následně opět roztáhnout.
Když nepřestanete, co vás čeká?
Rozhodně nic příjemného. V první řadě se dostaví pálení žáhy. Nepříjemný tlak za hrudní kostí, který se šíří až do krku. V ústech vyvolává kyselý pocit. Kdo bude dál nekontrolovatelně hodovat, nezbaví se ani tolik otravného faux pas - říhání. Zhltané vzduchové bubliny se pohrnou ven, a je jim jedno, že nejste v soukromí.
Mezi vážnější příznaky přejídání patří zvracení, nadýmání, žlučníkové záchvaty, vředy či podrážděná slinivka. Kdo zažil, dobře ví, že by nic z toho nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli.
Už teď se připravte na Velikonoce
Vše začíná v naší hlavě. Pokud si nesrovnáme priority a nepostavíme jídlo na pozici, že ho ke svému životu sice potřebujeme, ale není středobodem vesmíru, nezbavíte se vlčího hladu nikdy.
Náš tip: Rámcový jídelníček, podle kterého zhubnete
"To, že se křesťanské oslavy smrskly na orgie v přejídání by bylo lépe přehodnotit a soustředit se příště, třeba už o Velikonocích, na duchovní témata," uzavírá doktorka Cajthamlová. Přeci jen jsou dny volna o odpočinku, času na koníčky a o setkáváních s blízkými.
Trpíte pocitem hladu? Co zabírá vám? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kdy je žena nejkrásnější? Když je rozehřátá
Tohle bezdětným fakt neříkejte - nikdy!
Signály pro muže i ženy: Jak na krizi středního věku?