reklama

3 tipy, jak si vyprázdnit žaludek (bez zvracení)

Jak udržet svůj žaludek a střeva v kondici? Tady je několik tipů...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Jíst musíme a stejně tak by pro nás mělo být přirozené se vyprazdňovat. Naše tělo si z potravy vezme jen to, co potřebuje a zbytek musí jít prostě ven. Vyměšování je pro náš organismus stejně tak důležité, jako příjem potravy a samotné trávení. Když je problém, měl by se řešit. Tady je několik tipů.

Ve chvíli, kdy spolkneme sousto, čeká ho asi 7,5 m (bez tlustého střeva) putování trávicím ústrojím. Běžně celý proces trvá asi tři až pět hodin. Opravdu složitá práce. Jak našemu žaludku a střevům ulevit?

Vrhněte se na vlákninu

Vláknina je něco jako hrablo na sníh. Shrne vše nepotřebné, co ulpívá na stěnách žaludku, střev a celého trávicího ústrojí. Nejlepším zdrojem jsou lněná semínka a ovesné vločky. Z ovoce bychom měli sáhnout po jahodách, jablkách a ze zeleniny zvolte hlavně luštěniny.

Doporučujeme: Žiju s Crohnovou chorobou: Dala jsem jí "na prdel"!

Abychom měli zdravý trávicí trakt, je třeba do těla dopravit 20 až 35 gramů vlákniny denně. V reálu je to asi pět porcí ovoce a zeleniny denně.

Ale při dodávání vlákniny do organismu pozor. Kdo není zvyklý, může si přivodit zácpu. Začněte nejprve s menším množstvím a následně dávky zvyšujte.

Správný pitný režim je věda

Denně bychom měli vypít dva a půl litru vody. Ale každý jsme originál. Někomu to vyhovuje, pro jiného jde o příliš velké, nebo možná naopak malé množství. Jak zjistit, že pijeme dostatečně? Nejlepší je sledovat barvu moči. Pokud je světle žlutá nebo hodně jasná, máte důkaz, že pijete ideální množství. Alkohol a kofeinové nápoje se nepočítají. Ty tělo naopak odvodňují.

Nepřehlédněte: Kdy a proč pít teplou vodu? 6 tipů pro vás

Tekutina pomůže vláknině lépe odvést její práci a nehrozí vám zácpa. Ideálně vypijte sklenici horké vody ráno na prázdný žaludek. Krásně své tělo pročistíte a usazené tuky na stěnách žaludku či střev z předešlého dne se v teplé vodě lépe rozpustí a začnete chodit pravidelně na záchod.

Kvašené potraviny pomohou s bakteriemi

Na webu Wikihow jsme objevili zajímavý způsob, jak pročistit naše trávení. Zde doporučují, abychom do jídelníčku zařadili přirozeně kvašené potraviny. Jde hlavně o mléčné výrobky, jako kefír, acidofilní mléka, zakysané produkty nebo kysané zelí. V nakládané zelenině se nacházejí "hodné" bakterie, které podpoří přirozené prostředí v trávicím traktu.

Náš tip: Co pomůže na chrápání? 9 triků, které fungují

Zajímavým tipem je korejské národní jídlo Kimchi. Pod tímto názvem se ukrývá pikantní salát z nakládané zeleniny (papriky, zelí). Podává se spíše jako příloha a pro tělo je přímo zdravým bonusem!

Máte i vy zajímavé tipy, jak pročistit trávicí trakt? Nějaký recept na detox? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Veřejné WC: Co tam chytíte a jak se tomu vyhnout?

Sex po telefonu: Jak si ho užít a nestydět se?

Mladý pár si sám zařizoval první společný byt
Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama