reklama

Tohle bezdětným fakt neříkejte - nikdy!

Jste pyšná matka a chtěla byste se o svůj nový, bohatý svět podělit s kamarádkami? Opatrně, ať o ně nepřijdete!

Foto: Thinkstock

Jste pyšná matka a máte pocit, že byste se měla o svůj nový, bohatý svět podělit s kamarádkami? Našlapujte přitom po špičkách, ať o ně nepřijdete!

Téma mateřství je velmi citlivé - nejen pro ženy, které se o miminko marně pokoušejí nebo pro takové, jimž se nedaří najít správného muže, s nímž by si ho pořídily. Obavy z rodičovství mohou klidně mít i spokojené bezdětné manželky.

Doporučujeme: Takové krve aneb 10 nejpitomějších výroků otců u porodu

Jde totiž o obrovskou odpovědnost a závazek na mnoho let, k němuž se někdy žena jen těžko odhodlává. Nesnažte se proto bezdětným promlouvat do duše a vysvětlovat jim, o čem ten život vlastně je!

Raději se kousněte do jazyka, než říct:

 • Také pracujete na miminku? Mechanismus otěhotnění všichni dobře známe, ale pokládat otázky v duchu "Děláte to spolu pravidelně?" je opravdu, ale opravdu nevhodné. Po pravdě - nic vám do toho není...
 • Jakmile se přestanete snažit, přijde to! Stejně nevhodnou variantou je doporučování jakékoli zaručené metody úspěšného početí či konkrétního odborníka, případně moudré rady typu "To chce nadhled, hlavně na to nemysli! Žena, která touží po miminku, dobře ví, co má a nemá dělat a pokud se snaží počít marně, má všechna tahle moudra na háku. Jediné, co opravdu potřebuje, je na otěhotnění prostě nemyslet.
 • Kdy si chcete pořídit děti? Nebo ještě hůř: Biologické hodiny tikají, případně Nemládneme... To už rovnou můžete druhým dechem dodat: Už jsi, holka, stará! Pořád nic? Za chvilku budeš mít s početím problémy! Jestli je jí třicet a víc, tak tohle ví sama. Připomínat jí to nemusíte.
 • Proč vlastně nemáš děti? Abyste se nedostala do trapné situace, je dobré neklást tuto otázku ženám, které dobře neznáte. Dokonce u dobrých známých uděláte lépe, když si počkáte. Jestli budou chtít o tomto tématu s vámi vůbec mluvit, začnou hovořit samy.
 • Není to škoda? Jestliže žena po dítěti netouží, nemáte proč ji litovat. Jde o její rozhodnutí, které můžete jedině respektovat. A pokud by miminko chtěla, ale nedaří se, pak byste si měla za podobnou poznámku raději ukousnout jazyk.
 • Jednou změníš názor! Pro vás jsou možná děti naplněním a smyslem života. Ale to ještě neznamená, že stejný názor sdílejí ostatní. Podobnou větou dáváte najevo, že ta druhá o něco přichází. Jenže o tom, co ona bude v budoucnu chtít nebo nechtít, vy nemáte ani páru.
 • Byla bys skvělá máma! Pokud žena po dětech netouží, nejspíš si v duchu pomyslí, že vám hormony stouply na mozek natolik, že nevnímáte nic jiného než svou mateřskou roli. A jestli po nich naopak touží marně, jen bolestivě jitříte její ránu.
 • To pochopíš, až budeš mít vlastní děti! Rodičovství je jistě náročná role a máte po zásluze povznášející pocit, jak dobře ho zvládáte. Tato věta ovšem maličko zavání nadutostí: Já jsem matka, kdo je víc? Věřte nevěřte, spoustu rodičovských pocitů mohou pochopit i bezdětní. A něco je prostě nesdělitelné, tak se nevytahujte.
 • Ty se máš, můžeš si dělat, co chceš! Jestli mluvíte s ženou, která po miminku marně touží, je to planá útěcha, protože by chtěla dělat právě to, co děláte vy a klidně by se svého volného času vzdala. A při rozhovoru s někým, kdo děti mít nechce, dáváte najevo, že má hromadu volného  času a tak trochu se fláká. Jenže on třeba po večerech píše knihu, bádá v archivech nebo vynalézá lék proti rakovině...
 • Kdo se o tebe ve stáří postará? Tím si jen koledujete o repliku: Kde bereš jistotu, že tě tvoje děti nedají do domova důchodců?
 • Kdo nemá dítě, neví, co je život! To platí možná pro vás, ale každý vidí smysl života někde jinde. Někdo by třeba své dobrodružné cestování nebo budování kariéry za výměnu pokakaných plínek a vaření kašičky neměnil...

Zkrátka a dobře - otěhotnění je pro ženu hodně intimní a osobní téma. Jakýkoli komentář ohledně početí dětí si můžete dovolit jen u dobrých přítelkyň, ale i tam je třeba velmi dobře zvážit, co řeknete. A rozhodně byste s tímto ošemetným tématem neměla začínat sama, ať nedupete po vztazích jako slon v porcelánu!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 nejhorších rodičovských hříchů: Dopouštíte se jich?

David (18) má o životě jasno: Sex není nic pro mě!

Zjistili jsme: Co od nás muži skutečně chtějí?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama