reklama

Kdy je žena nejkrásnější? Když je rozehřátá

... a to je podle Finů právě hodinu po sauně. Jaké další výhody saunování přináší?

Foto: Thinkstock

Zrůžovělá, s prohřátým, hladkým a napjatým tělem - žena je nejkrásnější hodinu po saunování, tvrdí přísloví z Finska, odkud sauna pochází. Hlavní ale je, že prospívá zdraví - všem bez rozdílu.

Zejména teď, v chladných měsících, pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu. Je vhodná jako prevence proti infekcím horních cest dýchacích a chřipek všeho druhu. Pravověrní saunaři navíc přísahají, že každou návštěvou navíc zhubnete přesně o 440 gramů, což je průměrná váha vypocených tekutin.

Teplo prospívá tělu

Díky pocení z těla odcházejí škodlivé látky. Teplo uvolňuje ucpané dutiny, v těle se krásně rozproudí krev, kterou navíc obohatí spousta hormonů štěstí - endorfinů. Snižuje bolesti hlavy a dokonce urychluje hojení drobných ran. Prohřátím se také uvolní klouby a napjaté nebo natažené svaly.

Doporučujeme: Polárium, aneb sauna naruby

Střídavé působení horka a chladu (opakovat ho můžete tolikrát, kolikrát chcete a zvládnete) se trénuje srdečně - cévní systém, normalizuje krevní tlak a pěstuje odolnost proti výkyvům počasí. Chce to ale pravidelnost, ideální je 2x týdně. Vybrat si můžete mezi tou tradiční  (tzv. finskou) s teplotou až 100 stupňů, nebo infrasaunou, kde k obdobným účinkům stačí 60 stupňů Celsia, a tak ji snášejí i ti, kdo jinak vysoké teploty moc nemusí nebo nemohou.

Budete spát jako dudek

Odborníci také potvrzují, že pobyt v sauně pomáhá i lidské psychice a působí proti depresi. "Sauna uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Pravidelné saunování podporuje také schopnost výkonu, a to zejména ve druhém dni po saunování," vysvětluje MUDr. Eva Pluhařová z nemocnice v Brandýse nad Labem.

Podle doktorky Pluhařové má také pozitivní účinky na dýchací cesty, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. "Vlivem saunové lázně dochází k rychlejšímu odstraňování nahromaděného hlenu, ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici, k uvolnění hladkého svalstva, a tím k celkovému zlepšení dýchání," říká.

Dětem stačí nižší teplota

Saunování je přitom podle lékařů vhodné pro děti už od tří měsíců. Lépe je ale začít s pravidelným saunováním až zhruba od tří let. "Je velmi dobré pro zvýšení odolnosti organismu. Prohřívání těla totiž posiluje imunitní systém, zvyšuje se tak odolnost těla vůči různým infekcím, což je zvláště výhodné v podzimním a jarním období, kdy je výskyt různých infekcí u dětí vysoký. Saunování také podporuje vylučování odpadních látek z těla, podporuje prokrvení tkání, zlepšuje dýchání i spánek a uklidňuje organismus,"potvrzuje MUDr. Pavel Hanzelka ze společnosti LR Health & Beauty.

Některé maminky ale mají zkušenost, že děti ve vedru pláčí. Například v Aqualandu Moravia proto pro speciální dětské saunování, kam mají samostatní dospělí bez dětí zapovězený vstup, používají sníženou teplotu a zároveň jemnější přírodní esence, jako třeba růže či pomeranč. 

Rituály pro krásu

Jinak se pro zvýšení povzbuzujících účinků sauny využívají esenciální oleje litsea cubeba, pomeranč, mandarinka či grep. Chcete-li se zklidnit a ulevit od stresu, pomůže vám levandule, rozmarýna, meduňka nebo růžové dřevo. Jste-li nachlazení nebo máte oslabenou imunitu, sáhněte po borovici, eukalyptu, mátě peprné nebo jedli. "Pro navození romantické atmosféry zvolte esenciální oleje s afrodiziakálními účinky, např. ylang ylang, pačuli nebo santalové dřevo, radí Jiří Harašta , majitel české značky přírodní aromaterapeutické biokosmetiky Saloos.

Pro vláčnější, vitálnější a hladší pokožku můžete využít i  peelingové procedury. Pokud máte obavy o své vlasy, máte pravdu - horko jim neprospívá, vysušují se a lámou. Zejména během saunování je kokosový olej ideálním a doporučovaným prostředkem pro vlasový zábal. 

A kam do sauny zajít?

Tak třeba v Praze jsou sauny velmi rozšířené a Pražané si tu svou mohou najít jednoduše a rychle v informačním systému Prahy s 3D mapou 2GIS. Praktický systém vyhledávání dokáže filtrovat podniky podle různých kritérií. Zjistit tak lze nejen, kde se sauna nachází, jakou má otevírací dobu nebo telefonní číslo pro objednání, ale také zda se jedná o infrasaunu nebo aroma saunu. V rámci dalších kritérií je možné vybrat podniky, které zároveň nabízejí parní lázeň, římskou páru anebo vířivku. V systému jsou rovněž zahrnuty dvě specializované sauny pro gaye.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak správně otužovat děti: Teď je ta pravá chvíle!

Zimní chmury zažeňte jídlem + další tipy proti depresi

3 jednoduché body, s nimiž budete žít zdravěji

Potřebuju se zpovídat jako člověk, lidi na balkóně sbírám jako Pokémony, říká Třeštík | Video: DVTV
reklama
reklama
reklama