reklama

Rakovina z orálního sexu? I z líbání!

Rakovinu hrtanu, na kterou před třemi lety málem zemřel,dostal prý herec Michael Douglase z orálního sexu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rakovinu hrtanu, na kterou před třemi lety málem zemřel, dostal prý herec Michael Douglase z orálního sexu.

Hollywoodská legenda kvůli rozruchu ze svého prohlášení raději brzy vycouvala, ale to nic nemění na podstatě věci. Rakovina hrtanu byla dlouho spojována pouze s kouřením. V poslední době se však názory měni. Podezření padá na různé viry, především  HPV - lidský papilomavirus, který přenášejí muži a u žen způsobuje rakovinu děložního čípku.

Orální sex je horší než alkohol a tabák

V civilizovaných zemích sice dochází k poklesu počtu kuřáků, ale počet případů zhoubných nádorů krku se nijak nesnižuje. Podle vědců by za to mohl být zodpovědný právě papilomavirus. Autoři studie z americké univerzity Johna Hopkinse tvrdí, že virus, přenášený při orálním sexu, může způsobit také rakovinu jícnu, mandlí a kořene jazyka. Je dokonce rizikovějším faktorem než tabák nebo alkohol.

Doporučujeme: Očkování na rakovinu čípku je i pro muže, říká lékařka

Michael Douglas (68) patřil k vyhlášeným hollywoodským svůdníkům a konzumentům sexu včetně "placených služeb". Střídal ženy tak často, že se musel na žádost své první manželky Diandry léčit ze závislosti na sexu. A promiskuita dramaticky zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce. U lidí, kteří přiznali, že měli orální sex s více než šesti partnery, bylo riziko onemocnění devětkrát vyšší.

Stejný vir jako u děložního čípku

Virus HPV je znám jako původce rozšířené pohlavně přenášené infekce. Jeden z nejběžnějších kmenů tohoto viru byl přítomen v nádorech hrdla 72 % zkoumaných pacientů. Hlavním způsobem přenosu viru byl u těchto lidí orální sex, ale vědci upozorňují, že vyloučit se nedá ani přenos při dotyku úst, tedy při líbání.

Infekce způsobená HPV je však především příčinou většiny případů rakoviny děložního čípku. Přenáší se nejen přímým stykem, ale i pouhým kontaktem s kůží v genitální oblasti a kondom před nákazou neochrání. Způsobuje i další druhy nádorů - penisu či konečníku.

Náš tip: Rakovina může být nakažlivá. Jak se jí vyhnout?

S tímto virem se ve svém životě setká 80 % sexuálně aktivních žen. Imunitní systém se s nákazou obvykle vyrovná. Někdy tomu tak však není a infekce přetrvává. Během života navíc může dojít k opakovaným infekcím - i zde se riziko zvyšuje s počtem partnerů.  Ke vzniku rakoviny nedochází náhle: celý vývoj od počátečních stádií až po vznik rakoviny je dlouhodobý proces trvající řadu let.

Jak moc chrání očkování před HPV?

V současné době se již dá očkováním chránit před rakovinou děložního čípku, způsobenou kmeny HPV 6,11,16 a 18.Vědecké studie prokázaly, že tato vakcína má téměř 100% účinnost proti přednádorovým změnám způsobeným těmi typy virů, které jsou zodpovědné až za 70 % tohoto onemocnění. Není ale zatím jasné, zda tato vakcína chrání také před infekcí HPV v ústní dutině a v krku.

Rakovina hrtanu mezi nádory zaujímá "pouhé" jedno procento případů. Přesto se jedná o nejčastější nádorové onemocnění hlavy a krku. Jsou jím nejčastěji postiženi muži ve věku kolem 60 let. Projevuje se zejména neustupujícím chrapotem, pocitem cizího tělesa v krku a dýchacími obtížemi. Někdy, zejména při umístění výš v krku, se může projevit i obtížemi a bolestí při polykání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Orální sex je životu nebezpečný

Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama