reklama
 

Očkování na rakovinu čípku je i pro muže, říká lékařka

Nejnovější průzkum potvrdil starou pravdu, že sex je zábava chudých. Pozor, aby vám zábava nezpůsobila problémy! Na rizikové sexuální chování jste se ptali on-line odborné lékařky.

Foto: Thinkstock

Nejnovější průzkum potvrdil starou pravdu, že sex je zábava chudých. Pozor, aby vám zábava nezpůsobila problémy! Na rizikové sexuální chování jste se ptali on-line odborné lékařky.

Za rizikový lze obecně pokládat styk s neznámými osobami, často promiskuitními, kde lze předpokládat přítomnost pohlavních i jiných chorob, připomněla MUDr. Marie Bendová. Riziko lze zvažovat z hlediska otěhotnění, tj. sex bez kontracepční ochrany, ale hlavní je riziko přenosu chorob - sexuálně přenosných. Od klasických jako kapavka, lues, lymfogranuloma gonoreum, měkký vřed až po zpočátku zcela bezpříznakové nákazy virem HPV, chlamydiemi, kvasinkami, AIDS. Tomu lze do značené míry předejít bariérovými ochrannými prostředky - kondom, femidom (ženský kondom).

Co je nerizikovější praktika?

To vše se týká klasického vaginálního pohlavního styku. "Existují však v současné době rozšířené, ale z medicínského hlediska rizikové praktiky, např. anální sex, hetero - i homosexuální. jedná se o to, že sliznice konečníku není tak odolná jako sliznice vaginální, více v ní vznikají drobné trhlinky a tím je otevřená přímá cesta nákazy do krevního oběhu. Hojení vzhledem k průchodu stolice touto oblastí je také velmi problematické," upozornila doktorka Bendová.

Dalšími rizikovými praktikami může být i použití nevhodných sexuálních pomůcek, které může mezi aktéry vést k poranění pohlavních a močových orgánů, případně k zadržení cizího tělesa v tělesných dutinách a tím vést k zánětlivým i jiným komplikacím, často řešitelných až chirurgicky

Ochrana před rakovinou

Velkou část vašich příspěvků tvořily otázky jediný druh rakoviny, před nímž se dá spolehlivě - z 90 %  předem chránit. Jedná se o rakovinu děložního čípku, která vzniká při sexu přenosem virů druhu HPV. Existují dva druhy ochranných vakcín, které jsou určeny proti jejich onkogenním kmenům, které nádory způsobují.

"Jsou studie, které testovaly přínos očkování na chlapcích. Jejich výsledky vyzněly ve prospěch očkování - nejen, že se tímto nepřímo chrání partnerky očkovaných mužů, sami tito očkovaní muži jsou chránění před působením viru na svých orgánech ( genitál, konečník, gastrointestinální trakt)," zdůraznila doktora Bendová.  

Náš odborník

MUDr. Marie Bendová

Členka České gynekologicko-porodnické společnosti. 17 let působila na Gynekologicko-porodnické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Od roku 2000 je jejím domovským pracovištěm Gynekologicko-porodnická klinika 3. Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Přednáší témata onkogynekologie, mamologie a gynekologická endokrinologie na tuzemských i zahraničních odborných fórech. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex je vždycky riziko. Nepodceňovat.  

Jak se léčit přírodně? Ptejte se odborníka on-line!

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!


Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama