reklama

Přírodní kosmetika: Rozdíl vidíte ihned, radí odbornice

Zdravý životní styl předpokládá i používání zdravější přírodní kosmetiky. Co a jak si vybrat a proč běžné produkty škodí?

Foto: Isifa/Thinkstock

Sprchový gel, makeup, parfém - a to je jen ranní začátek. Vědci spočítali, že během dne na sebe v kosmetických přípravcích "naplácáme" až 500 různých chemických látek.

"Největším problémem, co se těchto chemických látek týká, je to, že nevíme, co mohou způsobovat v kombinaci," upozornila  doktorka Amber Cooperová, autorka studie z Washingtonovy univerzity. Prokázala, že v krvi a moči se pak nachází mnoho chemikálií, jako jsou pesticidy a ftaláty. Podle ní by řešením mohlo být používání biokosmetiky.

Nebezpečná krása - a za jakou cenu?

Ke stejnému závěru dospěla i ing  Lucie Husárková po narození syna. Byl to pro ni hlavní impuls pro příklon k přírodě a k přírodním produktům. Po tříletém studiu založila s dvěma kamarádkami v roce 2013 vlastní společnost La Biorganica, která má za cíl "srozumitelně informovat o problematice chemie v kosmetice a upozorňovat na nebezpečné látky v běžně dostupných produktech".

V dnešním on-line rozhovoru tak vysvětlila, že běžná konvenční kosmetika se vyrábí z ropy a až 60 % aplikovaných látek se vstřebává do krevního oběhu. Za nejnebezpečnější označila Lucie Husárková parabeny, SLS ( Sodium Lauryl Sulfat), ftaláty a propylenglycol (PG, PEG). Nečekané souvislosti, které spojují chemikálie z konvenční kosmetiky s nejrůznějšími zdravotními potížemi, jsou například akné, ale i menší chuť na sex, neplodnost, nepravidelná menstruace nebo třeba zažívací potíže.

Doporučujeme: Líčením se stárne. Kosmetika zrychlí přechod o 4 roky

S přírodními produkty pokožka dýchá a neucpávají se póry. Ing. Lucie Husárková ze společnosti La Biorganica ve svých odpovědích například uvedla, že rozdíly v kvalitě a účinnosti i šetrnosti jsou i mezi přírodními produkty. "U těch levnějších vám např. nikdo negarantuje, že použité bylinky a květiny nejsou stříkané pesticidy a herbicidy. Dále je rozdíl mezi kosmetikou na bázi vody a oleje. Voda je levná surovina, naproti tomu výtažek 26 bylin ve směsi šesti různých olejíčků v bio kvalitě je obrovský rozdíl v nákladech na výrobu," připomněla. Doporučila i konkrétní šetrné výrobky pro citlivou a problematickou pleť, jako je třeba  make-up ZUII na bázi květin se středně krycím efektem.  

Několik čtenářek a čtenářů  chtělo vědět, zda biokosmetika není jen zbytečnou a drahou módní vlnou. "Je obecná tendence návratu k přírodě, jak u jídla, tak u kosmetiky. Pokud nechcete jíst a na pleť aplikovat chemické látky, které jsou tělu nepřirozené, máte zdravější volbu - přírodní či bio kosmetiku/jídlo. Čtěte etikety a získávejte informace z odborných kruhů, publikací, internetu. Pleti a tělu jsou přirozené přírodní věci, nikoliv chemické. Podle mě se jedná o životní styl, nikoliv módní vlnu," uvedla Lucie Husárková.

Všechny její odpovědi na veškeré dnešní dotazy naleznete dole v on-line rozhovoru pod tímto článkem.

Náš odborník

Ing. Lucie Husárková

Vystudovala mezinárodní vztahy na VŠE v Praze. Po narození syna se přiklonila k přírodě a přírodním produktům. Ve své společnosti La Biorganica přináší informace o chemii v kosmetice a upozorňuje na nebezpečné látky v běžných výrobcích. Přednáší na seminářích a festivalech pro ženy, spolupracuje s předními toxikology v ČR,  publikuje na internetu E-BOOKY a blogy. Také testuje a dováží výrobky v nejvyšší možné biokvalitě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nezahrávejme si s kosmetikou. Víme, které se vyhnout!

Neholme se. Je to proti přirozenosti, tvrdí lékaři

Alergii vyvolá i čisté prádlo. Co číhá doma dál?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama