reklama

Bio

Módou v oblasti životního stylu je zdravá strava a bio produkty – ať už se jedná o potraviny, kosmetiku, ekologické mycí prostředky nebo oblečení. Produkty respektující přirozené zásady pěstování i chovu jsou šetrné k přírodě i k lidskému tělu.

Proč se rozhodnout pro bio?

Dovoz a pěstování konvenčních plodin je spojen s výskytem mnoha chemických látek jako pesticidy či herbicidy, které nepříznivě ovlivňují lidský organismus. Levné ovoce a zelenina na pultech supermarketů sestává z krásných plodů, avšak zcela bez chuti. Jsou pěstovány bez půdy jen ve vodě obohacené o umělá hnojiva. Sklízí se ještě nedozrálé, dozrávají až v průběhu dlouhé cesty na pulty. Další chemické látky zajišťují, že ovoce a zelenina vydrží dlouho bez vady. Bio potraviny neobsahují konzervační látky, umělá barviva, sladidla či ochucovadla.
Dalším argumentem, především ochránců zvířat, je způsob, jakým se získávají vejce či maso ve velkochovech. Kolikrát zazněla otázka, jak musí působit na lidské tělo maso či mléko získané ze zvířat, která ve velkochovech trpí? Obecně se upozorňuje na neetické a frustrující podmínky, za kterých snášejí slepice svá vejce v klecích menší než stránka A4. To jsou vejce označená na obalech číslem 3, číslovka 2 znamená slepice v halách, číslo 1 domácí chov a nula značí bioprodukt.

Jaké jsou mýty o bioproduktech?

Prvním mýtem je vysoká cena. V poslední době se nákup bioproduktů zvýšil u spotřebitelů natolik, že se jejich cena pohybuje v širokém rozpětí a bio potraviny i přípravky jsou za dostupné ceny. Nejdražší jsou většinou specializované bio prodejny, světové značky a exotické ovoce. Nejpříznivější ceny pak mají maloobchodní řetězce a domácí biofarmy. Novinkou je i možnost nákupu bedýnek s bio ovocem a zeleninou po internetu přímo do svých domovů.

Dalším mýtem je nezpochybnitelná kvalita bio produktů. Zejména zahraniční výzkumy v poslední době tvrdí, že produkty ekologického zemědělství mají své chyby. Kde je pravda je jen těžko říct, zatím je na každém, aby si zvolil, kterou cestou na nákup se vydá.
Mýtus o nutném zdraví při konzumaci bio potravin je třetím na seznamu. Jelikož je v nabídce bioproduktů i alkohol, sladkosti, sladké ovoce či konzervy, zdraví a štíhlou linii může zaručit opět jen vyvážený jídelníček a pohyb.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama