reklama

Alergii vyvolá i čisté prádlo. Co číhá doma dál?

Před pylovou sezonou nejste v bezpečí ani ve vlastním bytě. A navíc tam na vás čekají další nebezpečné alergeny.

Foto: Isifa/Thinkstock

Alergická sezona je v plném proudu a lidé si myslí, že největší riziko číhá venku. Není to pravda, nejčastěji si "pěstujeme" alergeny ve vlastním domově.

Stává se vám, že si na sebe vezmete čerstvě vyprané triko a po několika hodinách vás z ničeho nic začne svědit kůže? Svědění, šupinky, prasklinky, začervenání, otok, pupínky, či dokonce puchýřky mohou být příznakem alergie na prací prášek. Trpí jí až 80 % lidí. Může to být kdokoliv, nejvíce v ohrožení jsou lidé s citlivou kůží, atopickým ekzémem a malé děti.

Máchejte dvakrát

"Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému. Může se tak stát i do několika hodin. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži," potvrzuje profesorka Jana Hercogová, MD., PhD., MHA., přednostka Dermatovenerologické kliniky nemocnice Na Bulovce.

Doporučujeme: Alergická rýma: 10 tipů, jak s ní úspěšně zabojovat

Do prostředků na praní se totiž přidává parfém, konzervační látky či barvivo, které pro určitý typ pokožky mohou být agresivní. Pro vyvolání alergie stačí jen zbytkové množství takovéhoto alergenu, který zůstane po praní v nedostatečně vymáchaném prádle. Doktorka Hercogová proto doporučuje dva jednoduché způsoby: buď vícenásobné vymáchání praného prádla, nebo změna pracího prostředku.

Jiných "domácích" alergenů se už tak snadno nezbavíme.

Roztoči

Byt bez roztočů neexistuje. Živí se zejména šupinkami lidské kůže, ale také bakteriemi a plísněmi. Nejčastěji se objevují v kobercích a lůžkovinách. "Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů, které produkují. Projevy jsou různorodé -  od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu," uvádí alergoložka a imunoložka MUDr. Blanka Haindlová. Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujeme především ve chvíli, kdy tyto usazené částečky rozvíříme.

Plísně

V prachu najdeme také plísně. Nejvíce jich do bytu či domu nalétá během vlhkého jara, léta a podzimu. Spóry z plísní pak poletují společně s částečkami prachu ve vzduchu. V jednom gramu prachu je až jeden milion spór plísní. Pokud máte doma navíc koberce, najdete vysokou koncentraci plísňových alergenů také v něm. Alergie na plísně se projevují zejména rýmou, záněty očních spojivek, ekzémy, bolestmi hlavy a chronickým kašlem. Plísně mohou ale vyvolat i astma.

Alergeny zvířat 

Pokud sdílíte domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v domácím prachu také zvířecí alergeny. Ty dosahují ze všech zmíněných alergenů nejmenších rozměrů, a dostanou se tak téměř všude. Nejčastější alergie vznikají na kočičí a psí alergeny, které nezpůsobuje zvířecí srst, ale alergeny v ní usazené. Pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy.

Čtěte také: Léky na alergii většinou neléčí. Imunoterapie ano

Eliminovat zvířecí alergeny lze za pomoci přípravků, které je odstraňují přímo ze zvířete, a také pravidelným úklidem, především utíráním prachu a častým vysáváním. Pozor ale na robotické vysavače, které prach s alergeny v místnostech namísto vysávání spíše víří. Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, přesto víří prach a ty nejjemnější částečky s alergeny se vracejí do místnosti. Prach se proto po vysávání usazuje zpět na nábytku i podlahách. Lepším řešením jsou vysavače centrální.

Pyl

Na jaře a v létě máme v domácím prachu také pyl, který se nám do domu či bytu dostane většinou otevřeným oknem. Alergií na pyl trpí až pětina populace a může vzniknout kdykoliv v průběhu života. Projevuje se ucpaným nosem nebo vodnatou rýmou, slzením a svěděním očí a kýcháním. Pokud jste na pyl alergičtí, doporučují se zejména speciální sítě do oken proti pylu či záclony, na kterých ulpí větší částečky pylu. Důležité je dbát na zvýšený pořádek a pravidelné vysávání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

11 věcí, co zhorší alergii: Ani o nich nemusíte vědět

Nejčastější nákaza ze sexu: Ani o ní nevíte

Jak poznáte, že máte vysoký krevní tlak?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama