reklama

Prevence proti rakovině prsu? Víme jak na to

Každá žena musí pečovat o své zdraví. Včasná prevence může odhalit rakovinu a zachránit život

Sexy brunetka
Sexy brunetka | Foto: thinkstockphotos.com

Stejně jako chodíme na preventivní prohlídky ke gynekologovi nebo zubaři, měli bychom se starat o svá ňadra. Součástí péče o zdraví ženy by určitě mělo být samovyšetření prsu.

Včasné odhalení nádorového onemocnění prsu, několikanásobně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby. Při rakovině bývá velikost nádoru rozhodující. Každá žena by bez ohledu na to, kolik jí je, měla svá prsa pravidelně kontrolovat.

Koho se samovyšetření týká?

Každá žena a dívka by si měla hned po zahájení pravidelného menstruačního cyklu najít jednou za měsíc čas a prsa si preventivně vyšetřit. Nejvhodnější doba pro kontrolu je sedmý den po ukončení menstruace. V této době se prsní žlázy dobře prohmatají.

Pokud vyšetření prsu budeme provádět pravidelně, celkovou techniku si osvojíme a nezabere víc než deset minut. V případě, že už menstruaci nemáte, můžete si dokonce zvolit den, kdy budete kontrolu provádět.

Zrcadlo je náš přítel

Prvním krokem je pozorování před zrcadlem. Musíme se svléknout do půl těla a nechat paže volně podél boků. Kontrolujeme velikost a tvar prsů. Všímáme si, zda v některých místech se pokožka nevtahuje nebo nevyklenuje. Signálem může být zarudnutí nebo zvětšená cévní kresba.

Zvedneme ruce nahoru a prohlédneme si prsa ze všech stran a úhlů. Hlavně si všímáme prsních dvorců a bradavek. Nesmí být vpáčené, neměla by se objevovat krev ani tekutina.

Nezapomeňte si lehnout!

Lehneme si na záda a hlavu položíme na polštář. Pod jedno rameno si srolujeme ručník a stejnou ruku, kterou podkládáme si dáme pod hlavu. Druhou rukou si prohmatáme prs. Prsty jsou natažené těsně u sebe. Při vyšetření používáme plochu prstů. Prs si rozdělíme na čtyři části, kdy začneme nahoře směrem u hrudní kosti. Malými krouživými pohyby prohmatáme celou horní čtvrtinu.

Musíme si všímat jakékoliv změny, bulky, zatvrdlinky a neobvyklých tvarů. Postupně tak dovyšetříme celé prso, včetně dvorce a bradavky. Vnitřní polovinu prsu prohmatáváme s rukou podél těla. Nesmíme zapomenout na podpažní jamku. Stejným způsobem se vyšetřuje druhé prso.

Poslední krok se provádí v sedě

Při vyšetření pravého prsu, si dáme pravou ruku v bok a stejným způsobem si prohmatáme všechny čtyři části prsu, včetně bradavek. Opět je důležité kontrolovat, zda z bradavky nic nevytéká. Po skončení vyšetření, musíme to samé zopakovat na levé straně.

Kdy mám vyhledat pomoc lékaře?

Pokud nenahmatáme vůbec nic, můžeme se k prsům vrátit klidně až za měsíc. V případě, že nahmatáme bulku, zatvrdlinku nebo objevíme zčervenání a výtok, měli bychom neprodleně navštívit mammologickou poradnu, kde vás ovšem nevezmou bez doporučení od lékaře či gynekologa.

Panika není na místě! V prsních žlázách se mohou objevit různé útvary, které nemusí být zhoubné, je však dobré, aby toto posoudil odborník nebo alespoň váš praktický lékař či gynekolog.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama