reklama

Staráte se o své poprsí? Víme jak na to

Zjistili jsme pro vás, jak probíhá mamografické vyšetření. Není, čeho se bát

Prsa
Prsa | Foto: thinkstockphotos.com

Každá z nás se snaží vypadat dobře. Velmi často řešíme tvar a velikost výstřihu. Co si budeme povídat, každý chlap se rád podívá. O prsa se musíme starat nejen z venku, ale také po zdravotní stránce. Zjistili jsme pro vás, jak probíhá mamografické vyšetření.

Tento druh prevence by měla žena podstupovat pravidelně, aby zabránila rakovině, která může vést i k nepříjemným operacím a v nejhorším případe končit smrtí. Abychom se vyšetření nebáli, máme pro vás pár informací, jak a kdy probíhá mamografický screening.

Proč podstupovat mamografii?

Jde o speciální metodu, která využívá rentgenového záření. Snadno odliší v prsu jemné změny, kterými se někdy projevuje počínající nádor. Vyšetření je šetrné, a proto se může provádět při preventivním snímkování zdravých žen v pravidelných intervalech.

Když půjdu na vyšetření, co mě tam čeká?

Na žádném pracovišti vám vyšetření neudělají bez žádanky gynekologa nebo praktického lékaře. Nejprve je třeba vyplnit dotazník s anamnestickými údaji. Vyšetření probíhá v délce od pěti do osmi minut. Za pomocí laborantky jsou vám prsa stlačená a následně se pořizují snímky.

Většinou při rentgenu stojíme, ale samozřejmě jde vše přizpůsobit pro ženy, které ze zdravotních důvodů stát nemohou. Snímky jsou předané lékaři, který ještě provádí vyšetření hmatem. V případě nejasností pacientka podstupuje ještě doplňující vyšetření ultrazvukem. Z vyšetření si odnesete zprávu pro gynekologa a praktického lékaře.

Kdo smí na mamografii přijít?

Poprvé vyšetření mohou ženy absolvovat ve čtyřiceti, ale pouze jako samoplátce. Mamografické vyšetření je hrazeno ženám pojišťovnou od čtyřiceti pěti let, a to v intervalu jednou za dva roky.

U žen mladších čtyřiceti let se nejprve provádí sonografické vyšetření, které si musí každý hradit. Mamografie není výhradně určená jen pro ženy. Muži dochází z důvodu vyšetření tzv. gynekomastie, ale v některých případech mohou mít podezření na rakovinu prsou.

Je na místě mít strach?

Jednoduše nejde říct, zda je vyšetření bolestivé. Každá žena snese jinou sílu bolesti. Při rentgenu ženy pociťují tlak a záleží na personálu, jak bude citlivý. Snímek není kvalitní v případě, že není dostatečná komprese na prsa. Proto je možné, že pro některé ženy bude vyšetření více než nepříjemné.

 

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama